Niezwykły zabytek z czasów neolitu odnaleziony na Zachodnim Brzegu

Maska pochodzi sprzed 9 tys. lat (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

Kamienna maska sprzed 9 tys. lat została odnaleziona na Zachodnim Brzegu. O odkryciu poinformował Urząd Starożytności Izraela (IAA). To jedno z zaledwie 15 takich znalezisk.

Niewiarygodne odkrycie na Mazowszu: średniowieczny zamek, który „nie miał szczęścia”

Chcieliśmy odkryć drugi Malbork, a znaleźliśmy... Biskupin – mówią odkrywcy późnośredniowiecznego zamku w Żelechowie. Była to siedziba rodowa...

zobacz więcej

Artefakt odnaleziono w okolicach Hebronu na południu okupowanego Zachodniego Brzegu. Gazeta „Times of Israel” poinformowała, że władze odzyskały maskę od złodziei, szczegóły pozostają jednak niejasne.

Maska została wykonana z różowego i żółtego piaskowca. Powstała w epoce neolitu. „Została wykonana w bardzo naturalistyczny sposób” – powiedział agencji AFP archeolog IAA Ronit Lupu, wskazując na wyraźnie zaznaczone kości policzkowe i nos.

W ocenie archeologa maska może mieć związek z kultem przodków. Pochodzi z okresu, gdy ludy zbieracko-łowieckie zaczęły uprawiać rolę i udomawiać zwierzęta. Wraz ze zmianą struktury społecznej nastąpił wówczas gwałtowny rozwój czynności rytualno-religijnych.

Maska jest jedną z zaledwie 15 takich na świecie, przy czym 13 znajduje się w prywatnych kolekcjach, co utrudnia ich badanie.

źródło:
Zobacz więcej