Trening wytrzymałościowy wydłuża młodość

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku porównywali wpływ trzech rodzajów treningów (fot. Shutterstock/oneinchpunch)

Chcąc spowolnić starzenie się naszego organizmu, powinniśmy pomyśleć o regularnym uprawianiu takich sportów jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy biegówki. Wszystkie one zapewnią nam trening wytrzymałościowy, wydłużający telomery – informują niemieccy naukowcy na łamach „European Heart Journal”.

Justyna Kowalczyk nagrodzona przez polskich kardiologów

Mistrzyni w biegach narciarskich Justyna Kowalczyk została uhonorowana przez Sekcję Prewencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Nagrodą im....

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku porównywali wpływ trzech rodzajów treningu – wytrzymałościowego, siłowego oraz interwałowego o wysokiej intensywności – na starzenie się komórek (jego wyznacznikiem jest długość telomerów). Okazało się, że zarówno trening wytrzymałościowy, jak i interwałowy o wysokiej intensywności spowalniały proces starzenia się na poziomie komórkowym. Podobnego działania nie zaobserwowano w przypadku treningu siłowego.

Telomery są zakończeniami chromosomów, które chronią je przed uszkodzeniami. Wraz z wiekiem telomery systematycznie skracają się. Gdy telomery nie są już w stanie chronić chromosomalnego DNA, następuje śmierć komórki.

Proces ten regulowany jest przez kilka białek, m.in. przez enzym o nazwie telomeraza, który może przeciwdziałać skracaniu się telomerów, a nawet przyczyniać się do ich wydłużenia.

Do badań rekrutowano 266 młodych i zdrowych wolontariuszy, którzy dotychczas nie wykazywali dużej aktywności fizycznej. Podzielono ich na grupy, z których każda przez sześć miesięcy miała wykonywać zadany trening.

W przypadku treningu wytrzymałościowego było to bieganie, w przypadku treningu interwałowego – powtarzające się serie: rozgrzewka, sprint i trucht, a w przypadku treningu siłowego – wykonywanie obwodów na przyrządach w siłowni, w tym wiosłowanie oraz ćwiczenie mięśni, nóg, pleców i klatki piersiowej. Grupa kontrolna nie zmieniała poziomu swojej aktywności.

Polscy pływacy-ratownicy pobili rekord świata w sztafecie

Polska w składzie Kornelia Fiedkiewicz, Klaudia Naziębło, Dominika Sztandera i Alicja Tchórz zdobyła złoty medal i pobiła rekord świata w...

zobacz więcej

Trening odbywał się trzy razy w tygodniu i trwał 45 minut. Do końca obserwacji wytrwało 124 uczestników.

W momencie rozpoczęcia badań, a także po zakończeniu półrocznego programu treningowego naukowcy pobierali krew we wszystkich grupach w celu zbadania długości telomerów oraz poziomu aktywności telomerazy. Stwierdzili wówczas, że u osób uczestniczących w treningu wytrzymałościowym i interwałowym długość telomerów zwiększyła się, a poziom telomerazy wzrósł dwu-, a nawet trzykrotnie.

Zdaniem badaczy te dwa rodzaje ćwiczeń mogą wpływać na długość telomerów, gdyż zwiększają one poziom tlenku azotu we krwi, przyczyniając się do zmian zachodzących w komórkach.

– Zarówno poziom telomerów, jak i aktywność telomerazy odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się oraz procesach regeneracji – podkreśla autor analizy prof. Ulrich Laufs.

źródło:

Zobacz więcej