Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Grafiki przedstawiające okres napoleoński trafiły do Muzeum Hymnu Narodowego

Najstarsze prace powstały w końcu XVIII wieku (fot. FB/Muzeum Narodowe w Gdańsku)

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Pomorskie) wzbogaciło się o 349 grafik przedstawiających kluczowe wydarzenia epoki napoleońskiej. Najstarsze prace powstały w końcu XVIII wieku, najmłodsze datowane są na ubiegłe stulecie.

Rękopis „Pana Tadeusza” pojedzie do Wilna. Transport objęty tajemnicą

Polska i Litwa z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotowują w Wilnie wspólną wystawę. Jej głównym eksponatem będzie rękopis „Pana...

zobacz więcej

– Grafiki różnych autorów zawierają m.in. wizerunki cesarza Francji Napoleona Bonaparte oraz formacji wojskowych z jego czasów. Widzimy też na nich m.in. sceny batalistyczne oraz szczegóły umundurowania.

– Grafiki przedstawiają ten okres w dziejach Europy i Polski, którym ściśle zajmuje się Muzeum Hymnu Narodowego. Są to rzeczy dość unikatowe, rzadko pojawiające się na rynku, aczkolwiek były one produkowane w seriach, więc nie mają takiej wartości materialnej jak np. obrazy olejne – powiedział kurator będomińskiej placówki, która jest jedną z filii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zbiór grafik, w większości francuskich, jest fragmentem kolekcji znawcy epoki napoleońskiej, wieloletniego pracownika Zakładu Historii XIX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dra Andrzeja Nieuważnego (1960-2015).

Zakup dzieł na cele muzealne sfinansowały władze Portu Lotniczego w Gdańsku.

Rey wyjaśnił, że kolekcja grafik zostanie wykorzystana przez Muzeum Hymnu Narodowego do realizacji kilku wystaw czasowych.

Zmiana dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Cezary Morawski zostanie odwołany

Zarząd województwa dolnośląskiego podejmie w poniedziałek uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we...

zobacz więcej

– Z ciekawych egzemplarzy jest np. portret z 1797 r. Napoleona Bonaparte jeszcze jako młodego generała dowodzącego armią włoską – dodał kurator.

W skład zakupionej kolekcji wchodzi też kirys (zbroja osłaniająca korpus żołnierza), będący na wyposażeniu ciężkiej kawalerii w okresie napoleońskim.

Muzeum Hymnu Narodowego powstało w 1978 r. Jego siedzibą jest dwór w Będominie, położony na Kaszubach ok. 10 km od Kościerzyny. Został wybudowany na początku XVIII wieku. Stanowił majątek szlachecki m.in. rodu Wybickich.

29 września 1747 r. przyszedł w nim na świat Józef Wybicki, wybitny polityk, współdziałający z gen. Henrykiem Dąbrowskim w okresie tworzenia Legionów Polskich we Włoszech. W 1797 r. napisał słowa pieśni „Jeszcze Polska nie zginęła”, która stała się później hymnem narodowym. Przebywając w Będominie w latach 1772-75 zorganizował wzorowe gospodarstwo rolne.

W zbiorach muzeum, oprócz pamiątek po twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, jest bogata kolekcja muzykaliów patriotycznych, wśród nich XIX-wieczne pozytywki grające polski hymn narodowy i najstarsze nagrania płytowe z zapisem hymnu z początku XX wieku.

W muzeum znajduje się także jedna z największych w Polsce kolekcja archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego.

źródło:

Zobacz więcej