RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Gruzja: Była francuska ambasador Salome Zurabiszwili prezydentem

Urodzona w Paryżu w rodzinie gruzińskich uchodźców politycznych Salome Zurabiszwili przez ok. 30 lat pracowała we francuskim MSZ (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)
Urodzona w Paryżu w rodzinie gruzińskich uchodźców politycznych Salome Zurabiszwili przez ok. 30 lat pracowała we francuskim MSZ (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Najnowsze

Popularne

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Gruzji zwyciężyła Salome Zurabiszwili, kandydatka niezależna wspierana przez Gruzińskie Marzenie, zdobywając 59,6 proc. głosów – wynika z danych opublikowanych w nocy ze środy na czwartek przez Centralną Komisję Wyborczą po przeliczeniu 98 proc. głosów.

Strategiczne partnerstwo Warszawy i Tbilisi. Wizyta marszałka Sejmu w Gruzji

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przybył w poniedziałek do Gruzji. Podczas dwudniowej wizyty podpisany zostanie statut Zgromadzenia Parlamentarnego...

zobacz więcej

Kontrkandydat Zurabiszwili Grigol Waszadze ze Zjednoczonego Ruchu Narodowego uzyskał 40,4 proc. głosów. Frekwencja osiągnęła 56,23 proc.

– Wspólnie stanowczo i ostatecznie odrzuciliśmy ciężką przeszłość, to co przede wszystkim powstrzymywało wzmocnienie, rozwój i uwolnienie naszego społeczeństwa – powiedziała Zurabiszwili w swoim sztabie wyborczym po ogłoszeniu wyników exit polls, które wskazywały na jej wygraną.

– Dziś mój kraj podjął zasadniczą decyzję. Decyzja ta jest bardzo ważna dla jutra Gruzji – dodała, dziękując swoim zwolennikom.

W pierwszej turze wyborów różnica poparcia dla kandydatów wyniosła mniej niż 1 pkt proc.: Zurabiszwili uzyskała 38,64 proc. głosów, a Waszadze – 37,74 proc.

66-letnia Zurabiszwili zapowiada m.in. działania na rzecz praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. Opowiada się za członkostwem Gruzji w UE i NATO. W czasie kampanii obiecywała, że będzie prezydentem, który zjednoczy gruzińskie społeczeństwo.

Zurabiszwili jest ostatnim prezydentem Gruzji wybranym w bezpośrednich wyborach. Zgodnie z nowelizacją konstytucji część uprawnień nowego prezydenta przejmie premier.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej