RAPORT

Kampania 2020

Tolkien oskarżony o rasizm i dyskryminację orków

Orkowie, wojownicy zła w powieściach Tolkiena. Walczyli dla Morgotha, Saurona, Czarnoksiężnika z Angmaru i Sarumana (fot. Materiały prasowe)

Demonizowanie orków w trylogii Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Władca pierścieni” bez próby zrozumienia ich motywacji wskazuje na rasistowskie wierzenia, że są ludzie gorsi od innych. Taką teorię na temat jednej z najsłynniejszych książek świata przedstawił amerykański pisarz sci-fi Andy Duncan.

Akcja ABW w Dzierżoniowie. Celem była grupa neofaszystów

Dwie osoby zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Dzierżoniowie, gdzie w sobotę prowadzili akcję wymierzoną w środowisko...

zobacz więcej

Andy Duncan powiedział w podcaście „Geek's Guide to Galaxy”, że popularność tolkienowskich dzieł miała negatywny wpływ na ich czytelników. Zarzucił brytyjskiemu pisarzowi „ukazywanie filmowych stworów jako najgorszej z ras swojego uniwersum”– podała brytyjska gazeta „Daily Mail”.

Amerykański pisarz skrytykował Tolkiena za przedstawienie ras we Władcy Pierścieni:

– Trudno nie zauważyć powtarzającego się motywu w książkach Tolkiena, że niektóre rasy są gorsze od innych. A takie myślenie – w długim okresie i zbyt mocno zakorzenione w umyśle – prowadzi do bardzo negatywnych konsekwencji dla człowieka i całego społeczeństwa” – powiedział Duncan.

Duncan podkreślił również, że orkowie stworzeni przez Saurona do podboju Śródziemia mogli to robić z braku możliwości wyboru. Według pisarza za brak wykonania zadania groziła im śmierć, dlatego w książkach Tolkiena orkowie byli dyskryminowani.

Pisarz porównał tę sytuację do niektórych ras ludzi, które w realu, podobnie jak w powieściach Tolkiena, również są atakowane z powodu koloru swojej skóry.

J. R. R. Tolkien często krytykował rasizm, był fanatycznym przeciwnikiem niemieckiego nazizmu.

źródło:
Zobacz więcej