RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tolkien oskarżony o rasizm i dyskryminację orków

Orkowie,  wojownicy zła w powieściach Tolkiena.  Walczyli  dla Morgotha, Saurona, Czarnoksiężnika z Angmaru i Sarumana (fot. Materiały prasowe)
Orkowie, wojownicy zła w powieściach Tolkiena. Walczyli dla Morgotha, Saurona, Czarnoksiężnika z Angmaru i Sarumana (fot. Materiały prasowe)

Demonizowanie orków w trylogii Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Władca pierścieni” bez próby zrozumienia ich motywacji wskazuje na rasistowskie wierzenia, że są ludzie gorsi od innych. Taką teorię na temat jednej z najsłynniejszych książek świata przedstawił amerykański pisarz sci-fi Andy Duncan.

Akcja ABW w Dzierżoniowie. Celem była grupa neofaszystów

Dwie osoby zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Dzierżoniowie, gdzie w sobotę prowadzili akcję wymierzoną w środowisko...

zobacz więcej

Andy Duncan powiedział w podcaście „Geek's Guide to Galaxy”, że popularność tolkienowskich dzieł miała negatywny wpływ na ich czytelników. Zarzucił brytyjskiemu pisarzowi „ukazywanie filmowych stworów jako najgorszej z ras swojego uniwersum”– podała brytyjska gazeta „Daily Mail”.

Amerykański pisarz skrytykował Tolkiena za przedstawienie ras we Władcy Pierścieni:

– Trudno nie zauważyć powtarzającego się motywu w książkach Tolkiena, że niektóre rasy są gorsze od innych. A takie myślenie – w długim okresie i zbyt mocno zakorzenione w umyśle – prowadzi do bardzo negatywnych konsekwencji dla człowieka i całego społeczeństwa” – powiedział Duncan.

Duncan podkreślił również, że orkowie stworzeni przez Saurona do podboju Śródziemia mogli to robić z braku możliwości wyboru. Według pisarza za brak wykonania zadania groziła im śmierć, dlatego w książkach Tolkiena orkowie byli dyskryminowani.

Pisarz porównał tę sytuację do niektórych ras ludzi, które w realu, podobnie jak w powieściach Tolkiena, również są atakowane z powodu koloru swojej skóry.

J. R. R. Tolkien często krytykował rasizm, był fanatycznym przeciwnikiem niemieckiego nazizmu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej