RAPORT

Pogarda

Nowe zasady kontynuowania działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy

Eksperci doradzają, żeby formalności związane z przyszłością firmy, najlepiej załatwiać za życia (fot. Shutterstock/Undrey)
Eksperci doradzają, żeby formalności związane z przyszłością firmy, najlepiej załatwiać za życia (fot. Shutterstock/Undrey)

Najnowsze

Popularne

Już od 25 listopada 2018 r. możemy wskazać i samodzielnie zgłosić online zarządcę sukcesyjnego, który będzie prowadził sprawy firmy do czasu załatwienia formalności spadkowych. Nowe ułatwienia dotyczą tylko przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.

Wędrówka po świecie pieniądza. #PolskaToWiecej

– Centrum Pieniądza NBP jest absolutnie unikatową w skali kraju placówką edukacyjno-ekspozycyjną, której misją jest przede wszystkim opowiadanie o...

zobacz więcej

Do tej pory po śmierci właściciela jednoosobowego przedsiębiorstwa jego spadkobiercy mogli odziedziczyć jedynie majątek firmy, jednak bez możliwości stania się jej nowym właścicielem.

Taka sytuacja powodowała długotrwałe postępowania spadkowe, co najczęściej prowadziło do zniknięcia z rynku wielu przedsiębiorstw. Dzięki wprowadzeniu nowej ustawy o zarządzie sukcesyjnym firmą osoby fizycznej nastąpi zmiana, dzięki której przedsiębiorstwo będzie mogło kontynuować działalność nawet po śmierci jego właściciela.

Zarządcę sukcesyjnego może wyznaczyć właściciel firmy lub osoby uprawnione przez niego po jego śmierci.

Eksperci doradzają, żeby formalności związane z przyszłością firmy najlepiej załatwiać za życia. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych formalności i związanych z tym kosztów. Aby powołać zarządcę sukcesyjnego, przedsiębiorca musi być wpisany do CEIDG.

Do powołania zarządcy sukcesyjnego potrzebne jest: oświadczenie o powołaniu zarządcy sukcesyjnego w formie pisemnej, pisemna zgoda zarządcy na pełnienie tej funkcji (oświadczenie i zgoda mogą być zawarte w tym samym dokumencie).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej