Jest wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie byłego szefa KNF

Jest wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego – poinformował prokurator Tomasz Tadla ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Marek Ch. trafi do aresztu na dwa miesiące.

Komisja ds. VAT: Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Rostowskiego i Nowaka

Komisja śledcza ds. VAT podjęła decyzję o zawiadomieniu prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez Jana Vincenta Rostowskiego i...

zobacz więcej

Wniosek o areszt zostanie skierowany do katowickiego sądu. Rozpozna go Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. – Przyczyną takiej decyzji są ustalenia, które wskazują na to, że w tej sprawie może dojść do obawy matactwa ze strony podejrzanego, przemawia też za tym surowa kara, która mu grozi – powiedział dziennikarzom szef śląskiego wydziału prokurator Tadla. Obrońca Marka Ch. mecenas Marcin Kondracki poinformował dziennikarzy, że podejrzany usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę. Grozi za to nawet 10 lat więzienia.

Marek Ch. nie przyznaje się do winy.

Były szef KNF został zatrzymany we wtorek rano w Warszawie przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a następnie przewieziony do prokuratury w Katowicach. Podstawą zatrzymania miały być materiały dowodowe dostarczone przez biznesmena Leszka Czarneckiego.

Przesłuchanie trwało ponad dziewięć godzin. Biorący udział w postępowaniu szef śląskiego wydziału PK Tomasz Tadla powiedział, że Ch. złożył obszerne wyjaśnienia - spisano je na 35 stronach.

Według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego Marek Ch. podczas marcowej rozmowy miał mu złożyć propozycję korupcyjną. Rozmowę tę biznesmen nagrał i skierował zawiadomienie do prokuratury. O sprawie poinformowała 13 listopada „Gazeta Wyborcza”.

źródło:
Zobacz więcej