RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Elon Musk chce osobiście polecieć na Marsa

Miliarder porównał wyprawę na Marsa do wyprawy na Mount Everest (FOT. REUTERS/Gene Blevins)
Miliarder porównał wyprawę na Marsa do wyprawy na Mount Everest (FOT. REUTERS/Gene Blevins)

Najnowsze

Popularne

Elon Musk – południowoafrykański przedsiębiorca i filantrop, założyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX i Tesla – od jakiegoś czasu planuje wyprawę na Marsa. Co więcej, ekscentryczny miliarder chce sam uczestniczyć w tej wyprawie i być jednym z pierwszych kolonizatorów Czerwonej Planety. Problem w tym, że wyprawa na planetę może być wycieczką w jedną stronę.

Elon Musk rezygnuje ze stanowiska. Tesla zapłaci 20 mln dol. kary

Założyciel i prezes Tesli Elon Musk zawarł w sobotę porozumienie z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych (SEC), na mocy którego zrezygnował ze...

zobacz więcej

W wywiadzie dla platformy informacyjnej AXIOS, wyemitowanym na kanale HBO, Musk mówił m.in. o pracach w jego przedsiębiorstwie SpaceX, które zajmuje się budową silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, w tym także załogowych.

Zdaniem miliardera w ostatnim czasie SpaceX dokonał wielu przełomowych odkryć, które znacząco zwiększyły szanse powodzenia misji na Marsa.

Sklasyfikowany na 54. miejscu w rankingu najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes” miliarder stwierdził w rozmowie, że jest ok. 70-proc. szansa, że będzie mógł polecieć – i faktycznie poleci – na Marsa.

Musk zaznaczył, że jeśli wyląduje na powierzchni Czerwonej Planety, najprawdopodobniej już jej nie opuści. Dotyczy to wszystkich, którzy wybiorą się na Marsa w pierwszym rzucie. Pionierzy będą musieli zostać na planecie do swojej śmierci. Zdaniem Muska, loty na tę planetę nie mają być wycieczkami dla bogaczy, lecz wyzwaniem.

Miliarder porównał wyprawę na marsa do wyprawy na Mount Everest. Podkreślił, że nie będzie łatwo, będzie olbrzymie ryzyko śmierci, ale emocje towarzyszące realizacji zadania będą niezwykłe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej