Phil Collins wystąpi na Stadionie Narodowym w Warszawie

Brytyjski muzyk Phil Collins (fot. Ken Hively/Los Angeles Times via Getty Images)

67-letni brytyjski piosenkarz i perkusista Phil Collins ogłosił miejsca, gdzie wystąpi podczas swojej przyszłorocznej trasy pod nazwą „Still Not Dead Yet” (Wciąż nie jestem martwy). Tournée rozpocznie się 2 czerwca w Wiedniu, a zakończy 26 czerwca koncertem na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Izraelska wokalistka Yasmin Levy zaśpiewa w Studiu im. Witolda Lutosławskiego

Izraelska wokalistka Yasmin Levy zaśpiewa podczas jesiennej odsłony cyklu Polskiego Radia „To, co najpiękniejsze…” . Koncert odbędzie się wieczorem...

zobacz więcej

Phil Collins to jeden z najsłynniejszych brytyjskich muzyków. Zaczynał na początku lat 70. jako perkusista i wokalista zespołu Genesis, w latach 80. rozpoczął karierę solową. Do dzisiaj sprzedał ponad 100 milionów płyt, a ostatni album wydał w 2010 roku, dwa lata temu ukazała się jego autobiografia „Not Dead Yet”.

Profesjonalną karierę Collins rozpoczął jako perkusista, najpierw w rockowej grupie Flaming Youth, później w Genesis, w którym początkowo był także drugim wokalistą w utworach śpiewanych przez Petera Gabriela.

Po odejściu Gabriela Phil Collins został głównym wokalistą zespołu. Pierwszy międzynarodowy przebój Genesis – „Follow You, Follow Me” – stał się też początkiem zmiany stylu grupy, która skierowała się ku muzyce pop.

Bardziej mroczne klimaty pojawiały się w solowych produkcjach Collinsa, zwłaszcza po rozpadzie jego małżeństwa. Głownie tej tematyce poświęcone są piosenki z płyty „Face Value”, jak „In The Air Tonight” czy „I Don't Care Anymore”.

– Miałem żonę, dwoje dzieci, dwa psy, a następnego dnia straciłem wszystko. Wiele z tych piosenek zostało napisanych, bo przechodziłem przez te emocjonalne zmiany – opisywał ten okres muzyk.

„Dziękujemy”. Prezydent pogratulował Roksanie Węgiel zwycięstwa w Konkursie Eurowizji dla dzieci

Droga Roksano, z całego serca Ci gratulujemy i dziękujemy!!! Pięknie reprezentowałaś Polskę w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości! Brawo!!! –...

zobacz więcej

Punktem zwrotnym w karierze Collinsa stała się propozycja skomponowania tytułowej piosenki do filmu „Przeciw wszystkim”.

Ballada „Against All Odds (Take a Look at Me Now)” szybko stała się klasykiem i zdobyła pierwsze miejsce na amerykańskich listach przebojów i drugie na brytyjskich, przegrywając z piosenką Lionela Richiego „Hello”.

W połowie lat 80. Collins nagrał swój najlepiej oceniany album „No Jacket Required”. Znajdowały się na nim takie hity jak „Sussudio”, „One More Night”, „Don't Lose My Number” i „Take Me Home”. Przy płycie współpracowali Sting, Helen Terry i były kolega z zespołu Peter Gabriel, jako drugi wokalista.

W 1988 roku Collins zagrał w filmie „Buster” opowiadającym o napadzie stulecia mającym miejsce w Anglii w latach 60. Film zebrał dobre recenzje, a Collins nagrał dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową: „Two Hearts” i „A Groovy Kind of Love”.

W początkach XXI wieku Collins wyznał, że traci słuch w jednym uchu, a w 2003 roku zapowiedział swoją ostatnią trasę koncertową. Przyjął jednak zaproszenie gry na perkusji dla królowej Elżbiety II z okazji jej pięćdziesiątej rocznicy wstąpienia na tron. Grał także dla Paula McCartneya, Ozzy'ego Osbourne'a i Cliffa Richarda.

Na przełomie lutego i marca 2011 roku muzyk ogłosił oficjalnie, że kończy swą karierę, głównie z powodu chęci osobistego wychowywania dwóch najmłodszych synów z ostatniego małżeństwa. W listopadzie 2015 roku postanowił powrócić do branży.

źródło:

Zobacz więcej