RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katastrofa boeinga. Raport stwierdza, że maszyna była niesprawna

Samolot Lion Air w hangarze naprawczym AeroAsia (fot. REUTERS/Beawiharta)
Samolot Lion Air w hangarze naprawczym AeroAsia (fot. REUTERS/Beawiharta)

Samolot Boeing 737 indonezyjskiej linii Lion Air nie był zdolny do lotu w dzień przed katastrofą – poinformowali indonezyjscy śledczy. Samolot rozbił się 29 października na Morzu Jawajskim tuż po starcie z lotniska w Dżakarcie. W wypadku zginęło 189 osób.

Indonezja: Samolot runął do morza. Prawdopodobnie nikt nie przeżył

Samolot pasażerski indonezyjskich linii lotniczych Lion Air runął do morza w poniedziałek na północ od indonezyjskiej wyspy Jawa kilkanaście minut...

zobacz więcej

Dzień wcześniej, podczas lotu z Bali do Dżakarty, samolot miał podobne problemy techniczne z systemem, który ma zapobiegać utracie siły nośnej samolotu – poinformowali urzędnicy.

We wstępnym raporcie indonezyjska Państwowa Komisja Bezpieczeństwa Transportu (KNKT) zwróciła uwagę na stosowane przez linię procedury serwisowe, szkolenie pilotów oraz na używany przez firmę Boeing system zapobiegający przeciągnięciom, ale nie wskazała jednoznacznie przyczyny katastrofy.

Kontakt z samolotem został utracony 13 minut po jego starcie z lotniska w Dżakarcie. Celem lotu było miasto Pangkal Pinang na znajdującej się w pobliżu Sumatry wyspie Bangka.

Według raportu, piloci mieli kłopot z ustabilizowaniem samolotu Boeing 737 MAX 8. Informacje odczytane z czarnej skrzynki samolotu wskazują, że wibrator drążka – urządzenie, które ostrzega pilota przed przeciągnięciem, czyli gwałtownym spadkiem siły nośnej i gwałtownym przyrostem oporu aerodynamicznego – przez większą część feralnego lotu sygnalizował problem. Kapitan próbował podnosić dziób samolotu, ale automatyczny system zapobiegający wyłączaniu się silnika go opuszczał.

Poszukiwania po katastrofie lotniczej w Indonezji. Zginął nurek

Podczas akcji poszukiwawczej po katastrofie samolotu linii Lion Air na morzu Jawajskim, zginął indonezyjski nurek. Jak poinformował dowódca...

zobacz więcej

Piloci, którzy poprzedniego dnia lecieli tym samym samolotem na trasie z Denpasar na Bali do Dżakarty, zmagali się z podobnym problemem i wyłączyli system, stabilizując samolot ręcznie, poinformowała KNKT.

„Podczas lotu za Denpasar do Dżakarty doszło do aktywacji wibratora drążka podczas startu i pozostał aktywny przez cały lot. Ta sytuacja jest uważana za niezdatną do lotu” – napisano w raporcie, dodając, że lot powinien zostać przerwany. Piloci tego lotu zgłosili problem do zespołu serwisowego Lion Air, który po sprawdzeniu samolotu dał zgodę na jego start następnego dnia, czyli na lot z Dżakarty do Pangkal Pinang.

Po katastrofie władze Lion Air poleciły pilotom przekazanie zespołowi technicznemu pełnego opisu defektów technicznych. Śledczy KNKT Nurcahyo Utomo powiedział, że agencja nie ustaliła jeszcze, czy system zapobiegający przeciągnięciom był przyczyną katastrofy.

„Jeszcze tego nie wiemy, czy przyczynił się do tego, czy nie. Jest za wcześnie na wnioski” – oświadczył. W wydanym oświadczeniu Boeing zwrócił uwagę na działania zespołu technicznego, ale nie obwinił za katastrofę ani jego członków, ani pilotów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej