
Budzący kontrowersje historyk prof. Jan Grabowski z Uniwersytetu w Ottawie wezwał do protestów przeciwko wystawie IPN „Polacy ratujący Żydów”. W liście do władz uczelni doniósł, że Instytut zajmuje się „zniekształcaniem, w sposób radykalny, polskiej narodowej świadomości historycznej”.
Na każdych trzech Żydów dwóch zginęło, najczęściej przy współudziale swoich sąsiadów, chrześcijan – to jedna z konkluzji badań pod nazwą „Strategie...
zobacz więcej
Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Slawistyczną Grupą Badawczą na Uniwersytecie w Ottawie i Ambasadą Polski w Ottawie organizuje 4 grudnia 2018 roku prezentację wystawy IPN „Polacy ratujący Żydów” oraz wykład Tomasza Roguskiego z IPN o tym samym tytule.
Plany te oburzyły prof. Jana Grabowskiego, który jest pracownikiem tej uczelni. Profesor zaapelował do swoich studentów oraz do Żydów z Ottawy, by „przyszli i wyrazili swój sprzeciw wobec jakichkolwiek prób zniekształcania historii ludobójstwa europejskich Żydów.”
„Trzeba powiedzieć: dość! Nie można pozostać obojętnym, gdy ludzie, którzy chcą karać więzieniem wyłamujących się z głównego nurtu uczonych, ludzie, którzy dławią wszelkie dyskusje i są pełnomocnikami nacjonalistów, rządzących Polską, próbują uczyć nas historii” – napisał prof. Grabowski, cytowany na facebookowym profilu Ckeckpoint/Punkt Kontrolny Historia.
Po raz pierwszy odbędą się w sobotę obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Mają one charakter państwowy....
zobacz więcej
„Niezależni historycy zostali usunięci z IPN, a instytucja stała się symbolem nacjonalistycznej i populistycznej ofensywy przeciwko niezależnym badaczom i historykom. Wcześniej w tym samym roku IPN oficjalnie przyjął wprowadzenie kar dla uczonych, którzy nie zgadzają się z oficjalną narracją historyczną państwa polskiego” – czytamy.
„Jednym z najbardziej szkodliwych aspektów »polityki historycznej« promowanej przez IPN na arenie międzynarodowej jest uporczywe dążenie by celebrować polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, czyli Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji. Ci odważni ludzie są używani przez IPN instrumentalnie, w celu przykrycia o wiele mniej chwalebnych czynów dużej części polskiego społeczeństwa, które na różne sposoby brało udział w niemieckim planie ludobójstwa. Fakt, że tysiące polskich Żydów zostało zamordowanych lub zadenuncjowanych Niemcom przez swoich polskich sąsiadów, jest w całości usunięty z polskiej narracji” – napisał prof. Grabowski do władz swojej uczelni.
Współautor pracy „Dalej jest noc”
Prof. Jan Grabowski jest współredaktorem, wraz z prof. Barbarą Engelking, wydanej w tym roku pracy „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”.
Publikacja jest podsumowaniem międzynarodowego projektu „Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-45. Studium wybranych powiatów”. Z badań tych ma wynikać, że dwóch na trzech Żydów szukających ratunku zginęło z rąk Polaków lub przy ich współudziale.