Ropa tanieje. Spadek dzień po najmocniejszej od miesięcy zwyżce

Podczas grudniowego spotkania OPEC ma być objęty kierunek dalszych zmian (fot. arch. PAP/Paweł Jaskółka)

Ropa w USA tanieje po poniedziałkowej, najmocniejszej od dwóch miesięcy zwyżce, która wyniosła 2,4 proc. Producenci z OPEC i ich sojusznicy przygotowują się do rozmów w sprawie polityki podażowej ropy.

„Baryłka ropy zdrożała o 62 proc., ceny w Polsce – tylko o 11 proc.”

– Wzrost ceny paliwa oczywiście jest związany z ceną ropy, ale też z kursem dolara – powiedział w „Minęła dwudziesta” Daniel Obajtek. Prezes PKN...

zobacz więcej

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,34 dolarów za baryłkę, po zniżce o 0,5 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 60,28 dolarów za baryłkę, po spadku ceny o 0,3 proc.

OPEC i inni dostawcy ropy przygotowują się do grudniowego spotkania w Wiedniu, gdzie oceniać będą sytuację na globalnych rynkach paliw i podejmą decyzję, co robić dalej. Wcześniej jednak w Argentynie odbędzie się szczyt G20 (początek w piątek).

Przy okazji tego wydarzenia dojdzie do spotkania saudyjskiego księcia Mohammeda Bin Salmana i prezydenta Rosji Władimira Putina, a tematem rozmów może być strategia dotycząca produkcji ropy.

Eksperci zastanawiają się, jak zachowa się Arabia Saudyjska w sytuacji, gdy prezydent USA Donald Trump ponowi apel o obniżenie ceny ropy naftowej. W zeszłym tygodniu Trump dziękował Saudyjczykom za niskie ceny surowca i prosił o jeszcze niższe.

Satoru Yoshida, analityk rynku surowców w Rakuten Securities Inc ocenia, że przeciąganie liny pomiędzy Stanami a producentami ropy będzie trwało do posiedzenia OPEC. Wtedy, według oczekiwań, ma być objęty kierunek dalszych zmian.

 Anonimowe źródła twierdzą, że produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej osiągnęła rekordowe 11,2 mln baryłek dziennie. Tymczasem w USA spodziewany jest spadek zapasów ropy - po raz pierwszy od 10 tygodni - teraz o 1 mln baryłek.

W poniedziałek ropa na NYMEX zyskała 1,21 dolarów, czyli 2,4 proc. do 51,63 dolarów za baryłkę, a Brent zdrożała o 1,68 dolara. Ropa WTI na NYMEX staniała w zeszłym tygodniu o 10,7 proc.

źródło:

Zobacz więcej