RAPORT

Pogarda

„Audycja Historyczna Roku”. Film TVP uhonorowany

Film „Klerycy w komunistycznej armii” odkrywa nieznany szerzej aspekt historii Polski (fot. TVP Historia)
Film „Klerycy w komunistycznej armii” odkrywa nieznany szerzej aspekt historii Polski (fot. TVP Historia)

Najnowsze

Popularne

Film „Klerycy w komunistycznej armii” otrzymał Grand Prix prezesa IPN Ogólnopolskiego Konkursu „Audycja Historyczna Roku”. Film opowiada o przymusowym powoływaniu do wojska kleryków seminariów duchownych w czasach reżimu komunistycznego. Gala odbyła się w białostockiej siedzibie IPN.

„Wieniawa”. Losy adiutanta Piłsudskiego na dużym i małym ekranie

Najnowszy film Grzegorza Gajewskiego „Wieniawa” opowiada historię życia i śmierci generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, najbarwniejszej...

zobacz więcej

Głównym celem konkursu organizowanego od 2013 r. jest promowanie najnowszej historii Polski, poprzez ambitne formy twórczości radiowej i telewizyjnej. Nagrody wręczane są zawsze 26 listopada, w dniu urodzin prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, który urodził się 99 lat temu w Białymstoku; zginął w katastrofie smoleńskiej.

Do szóstej edycji konkursu „Audycja Historyczna Roku” od końca kwietnia do połowy czerwca można było zgłaszać audycje i filmy, które powstały lub były emitowane w rozgłośniach radiowych lub w telewizji w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych.

Audycje oceniano w trzech kategoriach: wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) i historia regionalna (nagroda dyrektora IPN w Białymstoku). Jury przyznało też dwa wyróżnienia.

W uroczystej gali, która odbyła się wieczorem w siedzibie białostockiego IPN, udział wziął prezes Instytutu, dr Jarosław Szarek, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, podlascy posłowie, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie stowarzyszeń i organizacji kombatanckich.– To jest nasz dług, który spłacamy. Dziękuję wszystkim dziennikarzom, wszystkim artystom – mówił prezes IPN, podkreślając rolę dziennikarzy w upowszechnianiu historii.

Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniał, że „musimy pamiętać o tych, którym się nie udało, mogli tylko marzyć o niepodległej ojczyźnie”.

„Ziuk. Młody Piłsudski”. Prapremiera nowego serialu TVP

W warszawskim kinie Iluzjon odbył się przedpremierowy pokaz specjalnego odcinka historycznego serialu TVP „Ziuk. Młody Piłsudski”, w którym będzie...

zobacz więcej

Film „Klerycy w komunistycznej armii” Elżbiety Szumiec-Zielińskiej i Stanisława Królaka z TVP Historia okazał się najlepszą historyczną audycją. Akcja filmu dzieje się w 1959 r., gdy władze komunistyczne złamały porozumienie z Episkopatem Polski o niepowoływaniu seminarzystów do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Odbierając nagrodę Królak powiedział, że jest ona dużym zaskoczeniem, „dlatego, że temat kleryków, którzy byli brani do wojska, dotąd nie był eksploatowany w obszarze w filmu, więc dobrze, że jury ten temat zauważyło”.

Autor wyjaśnił, że w obszarze duchowieństwa, które było prześladowane przez komunistów, „jest jeszcze wiele białych plam, które wymagają badań”. Wyraził nadzieję, że w kolejnych latach IPN tą tematyką się zajmie.

Nagrodę w kategorii losy otrzymała Magda Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za „Listy z Ravensbrück”. Audycja opowiada o listach lubelskich harcerek z obozu Ravensbrück, których treść była źródłem informacji o niemieckich eksperymentach medycznych.

– One wpadły na pomysł, żeby atramentem sympatycznym czyli własnym moczem pisać na wewnętrznej stronie ocenzurowanych kopert: kto zginął, kto przeżył. Te informacje poszły w świat, Niemcy szaleli, do końca się nie zorientowali, że sami te listy wysyłają – wyjaśniła autorka.

Katarzyna Michalak także z Polskiego Radia Lublin za „WLublinwzięte” otrzymała nagrodę w kategorii historia regionalna. Jej audycja opowiada o odważnych, zdeterminowanych, pragnących wpływać na rzeczywistość kobietach, które zmieniły oblicze Lublina.

Krzysztof Korwin-Piotrowski otrzymał natomiast wyróżnienie za film „Kinderlager Pogrzebin”, dla audycji związanej z obszarem działania IPN w Krakowie. Film opowiada o zbrodni dokonanej przez Niemców w 1943 r. koło Raciborza, gdzie w okropnych warunkach przetrzymywano około 200 polskich dzieci.

Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze otrzymała audycja „Ballada o pieśni” Anny Kołodziejczyk. Reportaż opowiada o historii pieśni „Mury” Jacka Kaczmarskiego. W 2018 r. mija 40 lat od jej powstania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej