RAPORT

Kampania 2020

Wigilijna świeca Caritasu ma już 25 lat

Pomysł wigilijnej świecy Caritasu zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach (fot. arch.PAP/Paweł Jaskółka)

Od 25 lat wigilijna świeca Caritas tworzy polską tradycję świąteczną. Dochód z milionów sprzedanych świec od początku akcji trafia na wsparcie potrzebujących dzieci - poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.

Polscy internauci ponownie nie zawiedli. Zwyciężczyni Eurowizji dla dzieci dziękuje za głosy

Niespodziewana mobilizacja polskich internautów przyczyniła się do dwóch znaczących sukcesów naszych rodaków na świecie. Rok temu w brytyjskim...

zobacz więcej

– Dziś trudno sobie wyobrazić świąteczny stół bez płomienia świecy Caritasu – powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki. Dodał, że przez 25 lat sprzedano ponad 50 mln świec. Dzięki temu kilka pokoleń dzieci otrzymało pomoc dzięki otwartości serc Polaków. – Te liczby naprawdę robią wrażenie – podkreślił ks. Iżycki.

Pomysł wigilijnej świecy Caritasu zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później światło świecy zajaśniało na stołach w całej Polsce. Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, zwiększa ich szanse edukacyjne za pomocą stypendiów oraz wspiera w rehabilitacji i leczeniu.

Akcję można wesprzeć, nabywając świece Caritasu. Ich dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i w diecezjalnych oddziałach Caritasu w całym kraju. Można również wysłać SMS o treści „Wigilia” pod numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritasu Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

Świeca Caritasu, a także betlejemskie światło pokoju, które roznoszone jest przez harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego, są nieodłącznym elementem Wigilii w Polsce. Ogień to symbol braterstwa, jedności i pokoju. Świecę Caritasu można odpalić od betlejemskiego światła Pokoju, które dostępne będzie od 17 grudnia w miejscach wskazanych na specjalnej „mapie światła”.

Raport Deloitte: ile wydamy na święta

Polska rodzina przeznaczy na najbliższe święta Bożego Narodzenia 1168 zł (272 euro), o 6 proc. więcej niż wydała rok wcześniej. Drugi rok z rzędu...

zobacz więcej

Inauguracja XXV edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbędzie się 29 listopada (czwartek) o godz. 11.00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie. W wydarzeniu udział wezmą dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Wanda Falk, prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Przewłocka-Pachnik i dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos ks. Doroteusz Sawicki.

Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym przedsięwzięciem, tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Prawosławnego.

źródło:

Zobacz więcej