Laureaci „Ślimakowych Rytmów” wystąpią w Parlamencie Europejskim

Występ odbędzie się przy okazji rozpoczęcia międzynarodowej konferencji „Europejskie badania i innowacje w naszym życiu codziennym”(fot. Materiały prasowe)

Pacjenci Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i laureaci Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ślimakowe Rytmy” zaprezentują swoje umiejętności muzyczne i wokalne 27 listopada w Parlamencie Europejskim.

„Chciałabym podziękować Polsce, całej Europie, moim tancerkom, rodzinie, przyjaciołom i Bogu”

– Nie wierzę, absolutnie nie wierzę w to, co się stało. Pierwszy raz Polska w całej swojej historii wygrała Eurowizję i ja naprawdę nie wierzę w...

zobacz więcej

Występ odbędzie się przy okazji rozpoczęcia międzynarodowej konferencji „Europejskie badania i innowacje w naszym życiu codziennym” zorganizowanej wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską w Parlamencie EU.

Konferencja, którą otworzy Przewodniczący PE Antonio Tajani, będzie dotyczyła postępów w nauce, w tym w dziedzinie medycyny, zagadnień związanych z czystszą energią i najnowszymi osiągnięciami inżynieryjnymi, a także projektów badawczych finansowanych przez EU odgrywających kluczową rolę w podnoszeniu poziomu naszego codziennego życia.

– To dla nas wielki zaszczyt móc wystąpić przed tak znamienitą europejską publicznością. Wierzymy, że w ten sposób spopularyzujemy, w środowisku europarlamentarzystów, polityków, a także w europejskim społeczeństwie, osiągnięcia polskiej nauki i medycyny. Niech to będzie nasz osobisty wkład w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości naszego kraju – powiedział prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i pomysłodawca Festiwalu.

– Bardzo serdecznie dziękuję panu Przewodniczącemu Antonio Tajaniemu za zaproszenie i umożliwienie nam pokazania, że dzięki osiągnięciom współczesnej nauki i medycyny problemy ze słuchem nie są dla naszych pacjentów przeszkodą do rozwijania muzycznych pasji – dodał wybitny pionier tworzenia implantów słuchowych.

85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą RFN

Ambasador Niemiec Rolf Nikel w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uhonorował w piątek Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą...

zobacz więcej

Laureaci „Ślimakowych Rytmów”, Anna Adamowska-Czupryn z Polski i Arnau Pozas Saiz z Hiszpanii przygotowali z tej okazji specjalne utwory. 10-letni Arnau na saksofonie wykona hymn Unii Europejskiej, a Anna, która na co dzień koncertuje z zespołem folkowym Tekla Klebetnica, wykonującym oprócz rodzimej muzyki góralskiej, muzykę pasma Karpat i melodie bałkańskie, zaśpiewa i zagra na skrzypach z akompaniamentem akordeonu wiązankę ludowych melodii karpackich własnej aranżacji.

Muzyczny występ laureatów „Ślimakowych Rytmów” nie jest pierwszą prezentacją osiągnięć polskiej nauki i medycyny na europejskim forum. W 2007 r., mając w perspektywie prezydencję Polski w Unii Europejskiej, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zorganizował w Parlamencie Europejskim wystawę „Słyszę-Widzę-Mówię – podstawą komunikacji i integracji młodego pokolenia Europy”.

Była to okazja do pokazania już wtedy imponującego dorobku Instytutu oraz zaprezentowania multimedialnych programów telemedycznych do powszechnych badań słuchu, wzroku i mowy.

Prof. Henryk Skarżyński należy do pionierów w temacie implantów słuchowych w Polsce i na świecie. Wraz z zespołem wszczepił blisko 8 tys. różnego rodzaju implantów słuchowych, przywracając do aktywności rodzinnej, społecznej czy zawodowej kolejne pokolenia pacjentów.

źródło:
Zobacz więcej