RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ukraińcy muszą bronić państwowości i wolności”. Patriarcha wzywa do zjednoczenia

Patriarcha Filaret nawiązał do obchodzonej obecnie 85. rocznicy Wielkiego Głodu – ludobójstwa z lat 1932-33, „do którego główną przesłanką były utrata przez naród swej państwowości i zniewolenie przez agresora kremlowskiego” (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)
Patriarcha Filaret nawiązał do obchodzonej obecnie 85. rocznicy Wielkiego Głodu – ludobójstwa z lat 1932-33, „do którego główną przesłanką były utrata przez naród swej państwowości i zniewolenie przez agresora kremlowskiego” (fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Od naszej gotowości udzielenia zdecydowanej odprawy Rosji zależy nasza przyszłość – uważa patriarcha Filaret. W związku z atakiem rosyjskiej marynarki wojennej na ukraińskie okręty koło Kerczu zwierzchnik niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) wydał oświadczenie, w którym ostro potępił ten akt „otwartej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie”.

Stan wojenny na Ukrainie. Poroszenko podpisał dekret

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres 30 dni, nie dwa miesiące jak rekomendowała Rada Narodowego...

zobacz więcej

Filaret wezwał mieszkańców kraju do modlitw o zwycięstwo i pokój dla ich ojczyzny.

Po przywołaniu najnowszych wydarzeń – zajęcia okrętów i wzięcia do niewoli marynarzy ukraińskich – Filaret przypomniał, że „dotychczas Kreml usiłował kłamstwem ukryć swą agresję przeciw państwu ukraińskiemu, wykorzystując wojska bez znaków rozpoznawczych, powołując się na miejscowych kolaborantów, mówiąc o »wojnie domowej w Donbasie« i o »samostanowieniu narodu Krymu«”.

– Tym razem jednak Federacja Rosyjska dokonała jawnego aktu agresji przeciw Ukrainie, którego już nie ukrywa – podkreślił autor oświadczenia.

Zwrócił uwagę, że naród ukraiński „może udzielić tylko jednej odpowiedzi na tę napaść: mężnie przeciwstawić się wrogowi, stając do obrony ojczystego kraju, swojej państwowości i wolności”.

W tym kontekście patriarcha przypomniał, że Ukraińcy ponad 300 lat żyli w niewoli, podbici przez imperium i „na własnej skórze doświadczyli całej goryczy niewoli”. Nawiązał przy tym do obchodzonej obecnie 85. rocznicy Wielkiego Głodu – ludobójstwa z lat 1932-33, „do którego główną przesłanką była utrata przez naród swej państwowości i zniewolenie przez agresora kremlowskiego”.

– Wyciągając wnioski z przeszłości powinniśmy być dalekowzroczni i zrozumieć, że od naszej gotowości udzielenia zdecydowanej odprawy agresorowi zależy przyszłość każdego zakątku Ukrainy, przyszłość następnych pokoleń, całego narodu ukraińskiego – podkreślił zwierzchnik UKP PK.

Patriarcha wezwał polityków do odłożenia na bok dzielących ich sporów i do stanięcia razem, bo gdy „wróg zniszczy naszą państwowość, to o jakie stanowiska będziecie zabiegać, jak będziecie rządzić?”.

Wezwał także do zjednoczenia całe społeczeństwo ukraińskie, „gdyż bez zwycięstwa nie będzie ani prawdziwego pokoju, ani dobrobytu, ani szczęśliwej przyszłości dla każdego z nas”.

Zwrócił się też do „bratobójców – nowych Kainów, którzy – nazywając nasz naród swoim bratem – wdarli się do naszego domu, aby przelewać krew i zniewalać: opamiętajcie się i przestańcie czynić zło! Schowajcie miecz i wróćcie do swego domu!”.

Ukraina: Kilku marynarzy rannych w ataku Rosjan przewieziono do Moskwy

Kilku żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, którzy zostali ranni w wyniku ataku Rosji na okręty Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej, zostało...

zobacz więcej

– Nie boicie się ani praw ludzkich, ani skutków swoich zbrodni. Myślicie, że kłamstwem można wszystko ukryć, a prawem silniejszego uzasadnić to. Wiedzcie więc i zapamiętajcie: Bóg wszystko widzi i każdemu odpłaci tak, jak na to zasłużył! – przestrzegł Filaret.

Zapytał retorycznie: „Czy Ten, który stworzył ucho, nie usłyszy, Ten, który stworzył oko, nie zobaczy, a Ten, który daje ludziom rozum, nie ukarze was?”.

Kościół Patriarchatu Kijowskiego przywołuje błogosławieństwo Boże dla żołnierzy ukraińskich, broniących kraju przed agresorem i dla całego państwa – zapewnił jego zwierzchnik i dodał: „Z nami jest prawda, toteż z nami jest Bóg, a tam, gdzie jest Bóg, tam jest zwycięstwo”.

Wezwał wszystkich wiernych do modlitw o zwycięstwo i pokój dla Ukrainy, podkreślając, że jest to „ten wkład do wspólnej sprawy, który na miarę swych sił może zrobić każdy z nas”.

Patriarcha przyznał, że serca wielu ludzi są dziś ogarnięte troskami i wahaniami, dlatego przypomniał słowa Pisma Świętego, aby „serce wasze nie miało wątpliwości, że prawda i moc Boża pokonają współczesnego Kaina i nowego faraona, z którego niewoli Pan wyzwoli Ukrainę”.

– Pan bowiem nie odpycha swego ludu i nie porzuca swojego dziedzictwa – tymi słowami z Psalmu 94 (93) zakończył swe przesłanie patriarcha Filaret.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej