RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ukraina zapewnia, że kwestia utrudnień na granicy z Polską zostanie rozwiązana”

Zablokowane po stronie ukraińskiej polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Krzysztof Szczerski, szef Gabinetu Prezydenta Andrzeja Dudy, poinformował, że sprawa blokad przejść granicznych po stronie ukraińskiej była jednym z tematów rozmowy telefonicznej prezydenta Polski z jego ukraińskim odpowiednikiem - prezydentem Petro Poroszenką. Problem ma zostać wkrótce rozwiązany.

Stan wojenny na Ukrainie. Poroszenko podpisał dekret

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny na okres 30 dni, nie dwa miesiące jak rekomendowała Rada Narodowego...

zobacz więcej

– Prezydent Ukrainy zapewnił polskiego prezydenta, że rząd Ukrainy został zobowiązany do tego, żeby sprawę rozwiązać w ciągu najbliższego czasu. W ciągu kolejnych dni powinny te blokady ustąpić. – podkreślał Krzysztof Szczerski. 


Jak dodał, prezydent Poroszenko wyjaśnił przyczyny tych blokad, zapewniając prezydenta Dudę, że strona Polska powinna być spokojna i strona ukraińska rozwiąże tę sprawę w ciągu najbliższych dni. Blokady nie powinny mieć także wpływu na swobodę przepływu towarów i osób pomiędzy Polską a Ukrainą. 

 Przejazd przez granicę polsko-ukraińską jest w niektórych miejscach utrudniony z powodu blokad dróg dojazdowych do przejść granicznych po stronie ukraińskiej. Blokady mają związek ze zmianą przepisów celno-skarbowych na Ukrainie.

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w komunikacie, że możliwe są utrudnieniach w odprawach oraz w ruchu po przekroczeniu granicy na przejściach: Korczowa - Krakowiec, Budomierz - Hruszew, Medyka - Szeginie w województwie podkarpackim oraz w Dorohusku, Zosinie, Dołhobyczowie i Hrebennem na Lubelszczyźnie.

Udających się na Ukrainę resort zachęca do zapoznania się z informacjami o aktualnej sytuacji. Z związku z paraliżem polsko-ukraińskich przejść granicznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie przejazdów przez nie, jeśli nie jest to konieczne.

źródło:
Zobacz więcej