
Państwo powinno stworzyć rodzicom możliwość podjęcia decyzji czy zapisać dziecko do żłobka, czy też pozostawić w domu z matką lub ojcem – podkreślają w liście do premiera Mateusza Morawieckiego eksperci. Apelują o zmiany w przepisach o opiece nad dziećmi do lat trzech.
Reprezentantka Polski Roksana Węgiel wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018, odbywający się w Mińsku. Polka zaśpiewała piosenkę „Anyone...
zobacz więcej
List powstał z inicjatywy Związku Dużych Rodzin „Trzy plus”. Podpisało się pod nim 50 specjalistów, psychologów, psychiatrów, pedagogów i pediatrów.
Zdaniem autorów listu obowiązujące przepisy stawiają niedostateczne wymogi żłobkom, ale przede wszystkim zarówno ustawa, jak i praktyka działania rządu oraz wielu jednostek samorządu terytorialnego, wspierając opiekę żłobkową, nie uwzględnia w wystarczającym stopniu faktu, że najkorzystniejszą formą opieki nad małymi dziećmi jest pozostawanie ich pod bezpośrednią kuratelą rodziców w domu.
Autorzy listu wychodzą z założenia, że państwo powinno stworzyć rodzicom możliwość podjęcia decyzji, jakie rozwiązanie jest najlepsze dla ich dziecka: czy zapisanie go do żłobka, czy też pozostawienie w domu z matką lub z ojcem. Ich zdaniem temu rozwiązaniu ma służyć postulowany projekt bonu opiekuńczo-wychowawczego, przyznawanego rodzicom wszystkich dzieci, z możliwością wykorzystania go jako wsparcia finansowego rodzinnej opieki nad dzieckiem lub jako opłaty za żłobek.
– Krzyk, płacz to naturalne zachowanie dziecka w tym wieku. To jego sposób komunikowania się ze światem dorosłego. Tylko od zachowania rodzica...
zobacz więcej
Autorzy listu wskazują, że kontakt z rodzicami jest kluczowy dla rozwoju dziecka. „Bezpieczna więź z bliską, znaną i kochaną dorosłą osobą stanowi fundament dla poczucia wartości, obrazu siebie i świata, kształtowania zainteresowania otoczeniem, gotowości do uczenia się i późniejszego wchodzenia w życie społeczne i kształtowania własnych relacji rodzinnych w dorosłości. Tymczasem państwo w niedostatecznym wymiarze wspiera rodziców, którzy sami chcą wychowywać swoje dzieci” – podkreślają.
Jak zauważają, „część polityków i samorządowców, a także liczne media publicznie wyrażają niezadowolenie z niskiego – w porównaniu z wieloma krajami Europy – odsetka dzieci do lat trzech, korzystających z instytucjonalnych form wychowania dzieci”.
„Młodym i niedoświadczonym rodzicom przedstawia się ofertę opieki żłobkowej jako pozytywną, pożądaną i rozwijającą dziecko, nie wspominając o potencjalnie negatywnych jej skutkach” – czytamy w piśmie.
Autorzy listu postulują szczegółowe określenie w przepisach o żłobkach mniejszej niż obecnie dopuszczalnej liczby dzieci przypadających na jednego opiekuna (z uwzględnieniem wieku dzieci i ewentualnego stopnia ich niepełnosprawności), a także określenie maksymalnej liczby godzin przebywania dziecka w żłobku.