Tusk jest gotowy do walki o prezydenturę. Stawia jednak jeden warunek

Donald Tusk (fot. REUTERS/Clodagh Kilcoyne)

Jeśli opozycja wygra wybory parlamentarne, Donald Tusk jest gotów do startu w wyborach prezydenckich w 2020 roku – podaje „Newsweek”. Aby zwyciężyć, szef Rady Europejskiej będzie musiał pomóc Platformie Obywatelskiej wygrać wybory do europarlamentu oraz wybory parlamentarne w 2019 roku – dodaje tygodnik.

„Tusk twórcą piekiełka politycznego. Jego słowa nie są wiarygodne dla PiS”

– Donald Tusk jedno mówi, a drugie robi. Nawołuje do wyciszenia sporów, podczas gdy sam je podsyca. Jego słowa są dla PiS niezwykle niewiarygodne –...

zobacz więcej

W tym celu Donald Tusk na zjeździe Europejskiej Partii Ludowej w Helsinkach zawarł porozumienie z liderem PO Grzegorzem Schetyną. – Tusk zawarł sojusz taktyczny ze Schetyną, który ma pomóc opozycji wygrać wybory europejskie i parlamentarne, a Tuskowi – walkę o prezydenturę – powiedział w rozmowie z „Newsweekiem” jeden z polityków PO.

„Schetyna dość długo podejrzewał, że Tusk chce mu odebrać PO, jednak udało im się porozumieć, bo są sobie potrzebni” – pisze tygodnik.

– Jedynym alternatywnym liderem wobec Schetyny w PO i szerzej - po stronie opozycji - jest Tusk. Jeżeli on daje sygnał, że nie jest zainteresowany przejęciem PO, tylko współpracą, to umacnia Schetynę. Nic tak dobrze nie integruje jak wspólny wróg, a wrogiem jest PiS – powiedział rozmówca „Newsweeka”.

„PO może być »wehikułem«, który zapewni Tuskowi szansę na zdobycie prezydentury” – ocenił jeden ze współpracowników przewodniczącego Rady Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej