Waszczykowski o konflikcie na Ukrainie: Zawodzą rozwiązania międzynarodowe przyjęte kilka lat temu

– Zawodzą rozwiązania międzynarodowe, które zostały przyjęte kilka lat temu – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” w TVP1 były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, komentując sytuację na Krymie. Podkreślił, że Rosjanie rozgrywają konflikt „na własnych zasadach”.

Ukraińska armia postawiona w stan pełnej gotowości bojowej

W związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została...

zobacz więcej

Zdaniem Waszczykowskiego wojna na Ukrainie rozpoczęła się w 2014 roku.

– Niestety spodziewaliśmy się, że Rosja będzie wojnę eskalować, że będzie starała się odciąć Ukrainę nie tylko od morza Azowskiego i od Krymu, ale także od Morza Czarnego – powiedział były minister.

Zdaniem Waszczykowskiego „zawodzą rozwiązania międzynarodowe, które zostały przyjęte kilka lat temu, tzw. format normandzki i proces miński”.

– Mocarstwa europejskie, a wcześniej mocarstwo amerykańskie za czasów prezydenta Obamy, nie chciały włączyć się w rozwiązanie tego konfliktu. Dzisiaj Rosjanie rozgrywają go na własnych zasadach – oznajmił Waszczykowski.

Stwierdził ponadto, że Polska jest państwem, któremu „najbardziej zależy, żeby ten konflikt się nie toczył, żeby został rozwiązany”. Zaznaczył, że sąsiadujemy zarówno z agresorem, jak i ofiarą.

– Podręczniki do spraw polityki mówią, że taka mała wojenka zawsze przydaje się, żeby przekierować uwagę z problemów wewnętrznych na problemy zagraniczne, i to jest kwestia rosyjska – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej