Dubaj: Polska podpisze umowę ws. udziału w Expo 2020

Wystawa światowa Expo zostanie zainaugurowana w październiku 2020 roku i potrwa sześć miesięcy (fot. Christopher Pike/Getty Images for Expo 2020)

Polska delegacja podpisze w poniedziałek w Dubaju ostateczną umowę o udziale naszego kraju w Expo 2020. Do rozpoczęcia wystawy światowej w tym mieście pozostało mniej niż dwa lata. Expo zostanie zainaugurowane w październiku 2020 roku i potrwa sześć miesięcy.

Chiny zainteresowane inwestycjami w Polsce

Chińczycy są zainteresowani inwestycjami w przedsięwzięcia związane z logistyką i transportem między Azją i Europą. Szef gabinetu politycznego...

zobacz więcej

Na wystawie zaprezentuje się 180 organizacji i państw, w tym Polska. – Nasz narodowy pawilon będzie przypominać strukturę ptasiego gniazda – powiedziała Marta Sękulska-Drońska z warszawskiej firmy WXCA, która wygrała konkurs na zaprojektowanie polskiego pawilonu.

– Inspirowaliśmy się migracjami ptaków, to one zaproszą nas do budynku i oprowadzą potem po ekspozycji – dodała w rozmowie z Polskim Radiem architekt.

Polski pawilon stanie w części wystawy, która będzie poświęcona ludzkiej mobilności. Marta Sękulska-Drońska wyraziła nadzieję, że pawilon zostanie zbudowany z prefabrykatów, które po prezentacji zostaną rozmontowane i przywiezione z powrotem do Polski. – Jednym z wymogów emirackich organizatorów jest to, by udało się przywrócić działki, na których zostaną ustawione pawilony, do stanu sprzed ich budowy. Widać, że odrobili lekcję z niepowodzeń państw, które już wcześniej organizowały wystawy światowe – podkreśliła architekt.

Robocze spotkania, w których uczestniczy nasza delegacja, mają na celu ujednolicenie zasad, na jakich będą działały poszczególne pawilony narodowe. Według szacunków organizatorów koszt Expo 2020 wyniesie ponad 6 mld dolarów. To pierwsza światowa wystawa organizowana w regionie Bliskiego Wschodu.

źródło:
Zobacz więcej