RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim

O zwołanie spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ wnioskowały zarówno Rosja, jak i Ukraina (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z wydarzeniami na Morzu Azowskim – poinformowała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 czasu miejscowego. O zwołanie posiedzenia wnioskowały zarówno Ukraina, jak i Rosja.

MSZ o sytuacji w Cieśninie Kerczeńskiej: Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji

Z całą mocą potępiamy agresywne działania Rosji; wzywamy jej władze do poszanowania prawa międzynarodowego – oświadczyło w niedzielę polskie MSZ,...

zobacz więcej

Rosja wnioskowała o zwołanie posiedzenia RB ONZ na poniedziałek rano w Nowym Jorku (godz. 17 czasu polskiego). Jako uzasadnienie przedstawiciel rosyjskiej delegacji Dmitrij Polanski podał „niebezpieczny rozwój sytuacji na Morzu Azowskim”.

Tymczasem na Ukrainie w poniedziałek zbierze się parlament, który na nadzwyczajnym posiedzeniu rozważy wprowadzenie stanu wojennego. Krok taki zarekomendowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, która zebrała się po ostrzelaniu przez Rosjan trzech okrętów marynarki wojennej Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej.

Rosja ze swej strony oskarżyła ukraińskie jednostki o naruszenie granicy i wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji potwierdziła w niedzielę wieczorem, że zatrzymała trzy okręty Ukrainy i że użyto wobec nich broni.

Ukraina informuje o sześciu rannych marynarzach w wyniku rosyjskiego ostrzału; Rosja – o trzech rannych.


Rosjanie ostrzelali i zajęli ukraińskie jednostki

Wydarzenia na Morzu Azowskim rozwijały się w niedzielę od chwili, gdy FSB zarzuciła Ukrainie, iż jej trzy okręty wpłynęły bez zezwolenia na wody terytorialne Rosji. Ukraina poinformowała, że jej holownik został staranowany przez rosyjski okręt. Następnie ukraińska marynarka wojenna podała, że Rosjanie otworzyli ogień do niektórych okrętów.

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oskarżyła stronę ukraińską o „prowokację”. FSB oświadczyła w niedzielę wieczorem, że ma dowody na to, iż strona ukraińska „przygotowywała prowokację” na Morzu Czarnym.

Rosja skierowała śmigłowce bojowe nad Cieśninę Kerczeńską. Cieśnina została także zamknięta dla żeglugi cywilnej. Trasa pod wybudowanym przez Rosję mostem na anektowany Krym została zatarasowana przez dużą jednostkę.

Unia Europejska i NATO wezwały do deeskalacji sytuacji na Morzu Azowskim.
banner

źródło:
Zobacz więcej