RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wałęsa do Cenckiewicza: Ty jesteś „Bolkiem”. Prawda Ciebie dopadnie

O współpracę z SB Wałęsa oskarża Sławomira Cenckiewicza (fot. PAP/Adam Warżawa )
O współpracę z SB Wałęsa oskarża Sławomira Cenckiewicza (fot. PAP/Adam Warżawa )

Najnowsze

Popularne

Były prezydent Polski Lech Wałęsa, któremu zarzuca się, że współpracował w latach 70’ ze służbami bezpieczeństwa PRL stwierdził, że to nie on jest TW „Bolkiem”. We wpisie na Fecebooku Wałęsa wskazał, że „Bolkiem” jest Sławomir Cenckiewicz, historyk z IPN. Na dowód załączył pismo byłego oficera Milicji Obywatelskiej Jerzego Frączkowskiego. „Kapowałem 6 miesięcy przed urodzeniem” – odpowiedział mu Cenckiewicz.

Trzaskowski o Wałęsie: Ma intelekt najwyższych lotów, jest niesłychanie szybki

– Wszyscy się koncentrują na tej wymianie słów z Lechem Wałęsą, który jest niesłychanie szybki, jeżeli chodzi o riposty, i tutaj ma taki intelekt...

zobacz więcej

„Cenckiewicz za sprawę bolka odpowiesz z wielu dowodów wynika że Ty jesteś bolek. Wczoraj tym Panem publicznie oświadczałeś że już się nie podniosę jak dziś wyglądasz . Prawda o Twojej roli w tej sprawie dopadnie Ciebie już niedługo” – (pisownia oryginalna) napisał na swoim oficjalnym profilu na Facebooku były prezydent.

Na potwierdzenie swojej tezy Lech Wałęsa załączył skan pisma byłego oficera milicji Jerzego Frączkowskiego.

Do zarzutów odniósł się również na Facebooku sam Cenckiewicz. Jak stwierdził, Frączkowski miał na celu „wybielić” historię Wałęsy.

„Dzisiaj ogłoszono kim jest »Bolek« – to ja! Kapowałem na Jana Jasińskiego, Szczepana Chojnackiego, Henryka Jagielskiego, Józefa Szylera i Henryka Lenarciaka już w styczniu i lutym 1971 r. czyli na 5-6 miesięcy przed urodzeniem! (20 VII 1971 r.). »Jestem Bogiem« (Paktofonika) a nie »Bolkiem«! – napisał historyk.

W kolejnej części Cenckiewicz odniósł się do osoby mjr. Frączkowskiego i jego pisma.

W lutym 2016 r., w wyniku przeszukania prokuratorów IPN w domu zmarłego b. szefa komunistycznego MSW gen. Czesława Kiszczaka znaleziono teczki TW „Bolka”.

W styczniu 2017 r. IPN podał, że z opinii biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, dotyczącej teczki personalnej i teczki pracy TW „Bolek” i zawartych w nich dokumentów z lat 1970-1976, wynika, że zobowiązanie do współpracy z SB, pokwitowania odbioru pieniędzy oraz przeważającą część doniesień, podpisał własnoręcznie Wałęsa. Były prezydent neguje autentyczność dokumentów znalezionych przez IPN u wdowy po Kiszczaku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej