RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rękopis „Pana Tadeusza” pojedzie do Wilna. Transport objęty tajemnicą

Rękopis „Pana Tadeusza” na co dzień przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu (fot. TVP3 Wrocław)

Polska i Litwa z okazji stulecia odzyskania niepodległości przygotowują w Wilnie wspólną wystawę. Jej głównym eksponatem będzie rękopis „Pana Tadeusza”. Zabytek, który na co dzień przechowywany jest w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, dopiero drugi raz wyjedzie poza granice kraju.

„Messer Taddeo”. Włosi mogą już czytać „Pana Tadeusza”

Przekład „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza na język włoski, który ukazał się na początku listopada, został zaprezentowany w Rzymie. Autorem...

zobacz więcej

Kilkadziesiąt eksponatów z zakładu imienia Ossolińskich pojedzie już niedługo do Zamku Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Wśród nich najcenniejszy obiekt – rękopis „Pana Tadeusza”.

Rękopis bardzo rzadko opuszcza granice Polski, na Litwę pojedzie pierwszy raz. Epopeja na co dzień przechowywana jest w muzeum pod czujnym okiem konserwatorów.

Podróż księgi, ze względów bezpieczeństwa, objęta jest tajemnicą. – Transporty muszą być przygotowane w bardzo fachowy sposób, muszą być specjalne warunki. Np. w samochodzie musi być odpowiednia temperatura, ani na chwilę nie mogą zostać same – informuje Dobromiła Jankowska.

Na Litwę pojedzie też hebanowa szkatuła z 1873 roku. To właśnie w niej początkowo przechowywany był rękopis.

Na wystawie będzie można zobaczyć 250 eksponatów pochodzących z polskich i litewskich muzeów. Wernisaż odbędzie się 27 listopada w Zamku Wielkich Książąt Litewskich. Ekspozycja potrwa do 24 lutego.

źródło:
Zobacz więcej