RAPORT

Kampania 2020

„Przystanek Historia” to nowe miejsce dla Polaków w Żytomierzu

Delegacja złożyła kwiaty przed pomnikiem Płaczącego Anioła w Żytomierzu (fot. TT/IPN Lublin)

Instytut Pamięci Narodowej otworzył w Żytomierzu na Ukrainie nowe miejsce spotkań dla Polaków – „Przystanek Historia”. W punkcie, Polacy, szczególnie młodzi, będą mogli pogłębić swoją wiedzę o historii Polski. Odbywać się tam będą spotkania z historykami, szkolenia dla nauczycieli i zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Planowana jest także stała obecność wystaw historycznych.

75 lat temu w sowieckim łagrze zmarł Eugeniusz Bodo

7 października 1943 roku w sowieckim łagrze zmarł z wycieńczenia znany przedwojenny artysta Eugeniusz Bodo. Jeden z największych symboli kultury II...

zobacz więcej

Wystawa, która zainaugurowała działalność „Przystanku Historia” w Żytomierzu, to ekspozycja przedstawiająca ojców polskiej niepodległości w stulecie jej odzyskania. Jak wyjaśniał obecny na otwarciu wystawy prezes IPN Jarosław Szarek, Żytomierszczyzna związana jest z jedną najważniejszych postaci dla odzyskania polskiej niepodległości – Ignacym Janem Paderewskim.

W Żytomierzu znajduje się grób wybitnego polskiego polityka i kompozytora, a on sam urodził się w Kuryłówce w sąsiednim obwodzie winnickim. Z Kuryłówki pochodziła też matka Paderewskiego.

Szefowa Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie Wiktoria Laskowska-Szczur zaznaczyła, że z „Przystanku” skorzysta przede wszystkim polska młodzież z Żytomierszczyzny.

Jak wyjaśniła, w sobotnio-niedzielnej polskiej szkole imienia Paderewskiego ojczystej mowy uczy się około 600 uczniów. „Przystanek Historia” to druga tego typu placówka na Ukrainie. Pierwsza powstała kilka lat temu we Lwowie.

źródło:
Zobacz więcej