RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Powstała pierwsza katedra naukowa dotycząca św. Jana Pawła II

Na katolickim uniwersytecie w Avili (CITeS) zainaugurowano pierwszą w Hiszpanii katedrę naukową dotyczącą św. Jana Pawła II (fot. Franco Origlia/Stringer/Getty Images)

Na katolickim uniwersytecie w Avili (CITeS), w środkowej Hiszpanii, zainaugurowano w sobotę pierwszą w Hiszpanii katedrę naukową dotyczącą św. Jana Pawła II. Jej studenci będą w ramach zajęć poznawać m.in. nauczanie polskiego papieża.

„Zaczęły odrastać nam skrzydła”. Jan Paweł II zmienił Polskę

Wybór Karola Wojtyły na papieża był początkiem zmian w Europie. Film dokumentalny Piotra Kucińskiego „Zaczęły odrastać nam skrzydła” opowiada o...

zobacz więcej

Nowa katedra naukowa, wchodząca w skład Uniwersytetu Mistycznego w Avili, rozpoczęła działalność równocześnie z organizacją sympozjum naukowego dotyczącego Karola Wojtyły.

Ks. prof. Juan Vicente Rodriguez z uniwersytetu w Avili podczas sobotniej prelekcji zaliczył Jana Pawła II do największych mistyków w historii współczesnego Kościoła. Hiszpański ekspert ds. duchowości zwrócił też uwagę na potrzebę pogłębiania wiedzy o życiu, działalności i nauczaniu polskiego papieża.

Obecna podczas inauguracji katedry naukowej św. Jana Pawła II polska ambasador w Madrycie Marzenna Adamczyk wskazała, że inicjatywa ta zbiega się z 40. rocznicą wyboru kardynała Wojtyły na urząd papieski.

Szefowa polskiej placówki dyplomatycznej zaznaczyła, że pierwsza katedra polskiego papieża w Hiszpanii powstała we współpracy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, a jej głównym zadaniem będzie prowadzenie analizy i badań myśli oraz dorobku Karola Wojtyły. Szczególnie ważne mają być w pracy katedry aspekty mistyczne życia i twórczości Jana Pawła II.

– Ogromnie się cieszymy, że taka katedra powstała. To piękna forma uczczenia 40–lecia początku pontyfikatu Jana Pawła II, dużo bardziej trwała niż jednorazowe prezentacje czy wystawy – powiedziała Marzenna Adamczyk.

Jan Paweł II wzorem postępowania dla zdecydowanej większości Polaków

Według najnowszego sondażu CBOS dla 92 proc. dorosłych Polaków Jan Paweł II pozostaje ważnym wzorem postępowania. 72 proc. twierdzi, że zna treść...

zobacz więcej

Otwarcie katedry Jana Pawła II jest kolejną w listopadzie hiszpańską inicjatywą nawiązującą do pochodzącego z Polski świętego. W środę na katolickim Uniwersytecie Comillas w Madrycie były włoski minister ds. europejskich Rocco Buttiglione zainaugurował ekspozycję dotyczącą Karola Wojtyły.

Wystawa, która otwarta będzie na madryckiej uczelni do końca grudnia, została przygotowana przez Muzeum Dom Rodziny Jana Pawła II w Wadowicach. Ekspozycja pt. „Jan Paweł II: człowiek i kultura” zostanie w 2019 r. pokazana w kilku innych hiszpańskich miastach.

Instytut im. Karola Wojtyły

Z kolei w poniedziałek w Madrycie został powołany do życia Instytut im. Karola Wojtyły. Ta świecka instytucja będzie popularyzować idee głoszone przez Jana Pawła II. Pierwszą przewodniczącą nowej instytucji została Maria Enciso Alonso-Munumer, profesor prawa handlowego na madryckim uniwersytecie Króla Jana Karola.

Władze instytutu zamierzają zapraszać do współpracy przy prowadzeniu badań i popularyzacji życia oraz twórczości św. Jana Pawła II osoby ze środowisk naukowych, politycznych i kulturalnych.

Pierwszą inicjatywą nowego hiszpańskiego instytutu była zorganizowana w poniedziałek w Madrycie konferencja pt. „Impresje z osobistych relacji ze św. Janem Pawłem II”. Wydarzenie poprowadził były minister spraw zagranicznych Hiszpanii (w latach 1976–1980) Marcelino Oreja.

źródło:

Zobacz więcej