85. urodziny Krzysztofa Pendereckiego. Otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą RFN

Kompozytor, dyrygent Krzysztof Penderecki podczas koncertu w Warszawie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Ambasador Niemiec Rolf Nikel w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uhonorował w piątek Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą na koncercie z okazji 85. urodzin kompozytora. Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy.

85 lat Krzysztofa Pendereckiego. W Warszawie odbędzie się festiwal

W Warszawie odbędzie się festiwal z okazji 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. W dniach 16-23 listopada będziemy mogli posłuchać czołowych...

zobacz więcej

„Z okazji 85. urodzin życzymy panu niesłabnących sił ducha i ciała, pomyślnej realizacji wszelkich zamierzeń artystycznych, aktywnej i owocnej obecności w życiu kulturalnym Polski i świata oraz satysfakcji z pańskich sukcesów twórczych i pedagogicznych już dzisiaj stanowiących osobny, szczególnie ważny rozdział w dziejach polskiej muzyki” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez podsekretarza stanu Wojciecha Kolarskiego.

Podkreślił, że „100–lecie odrodzenia niepodległej RP, jako państwa na wskroś nowoczesnego, a przecież mocno zakorzenionego w swojej historii, przypomina jak twórczą i inspirującą siłą jest dialog między tradycją a nowatorstwem”.

Zdaniem prezydenta „ciągłość przekazu wartości, które tworzą z nas wspólnotę warto łączyć ze swobodnym poszukiwaniem dróg rozwoju i ekspresji”, w jego ocenie „wyjątkowym tego przykładem” są utwory Krzysztofa Pendereckiego. „Nawiązujące do centralnych wątków tożsamości polskiej i europejskiej porównywany z najświetniejszymi dokonaniami kompozytorskimi minionych epok otwierają jednak zupełnie nowe perspektywy tworzenia, wykonywania i odbioru muzyki” – zaznaczył.

„Nosząc piętno pańskiej oryginalnej osobowości artystycznej, z upływem lat zyskały rangę doświadczenia pokoleniowego oraz miano nowego zaskakującego oblicza tego samego niezmiennego od wieków ducha polskiej wolności” – napisano.

Owacja dla „Pasji wg św. Łukasza” Pendereckiego w Londynie

Wielominutową owacją na stojąco przyjęła w sobotę wieczorem londyńska publiczność „Pasję według świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego, w...

zobacz więcej

Ambasador Niemiec Rolf Nikel odczytał list prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. „Pana ogromny dorobek artystyczny z ponad sześciu dekad cieszy się światową sławą. Przez swoją działalność kompozytorską, dyrygencką oraz akademicką jest pan do dzisiaj na wiele sposobów szczególnie związany z Niemcami” – przeczytał. „Przede wszystkim dzięki swojemu zaangażowaniu na rzecz projektu Krzyżowa – Music stał się pan jednym z najważniejszych budowniczych muzycznych mostów pomiędzy Niemcami a Polską” – podkreślono w liście.

Ambasador w imieniu Republiki Federalnej Niemiec uhonorował Krzysztofa Pendereckiego Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą.

Swoje listy do Pendereckiego skierowali również premier Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, były prezydent Lech Wałęsa oraz prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Uroczysty koncert w Warszawie

W dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego – 23 listopada w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbył się koncert podczas którego Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadził Krzysztof Penderecki. Tego wieczoru dyrygował również Krzysztof Tworek, Christoph Eschenbach oraz Leonard Slatkin.

Wystąpiły połączone chóry Filharmonii Narodowej i Teatru Wielkiego–Opery Narodowej. Solistką była, zaprzyjaźniona z kompozytorem, skrzypaczka Anne–Sophie Mutter, dla której Penderecki napisał w 1995 r. II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”. Koncert jest jednocześnie inauguracją I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo–Wschodniej Eufonie.

źródło:

Zobacz więcej