RAPORT

Pogarda

Stulecie polskich służb konserwatorskich. Medale za ochronę zabytków i odznaczenia Gloria Artis

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystej gali zorganizowanej w ramach obchodów setnej rocznicy powołania polskich służb konserwatorskich (fot. PAP/Marcin Obara)
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystej gali zorganizowanej w ramach obchodów setnej rocznicy powołania polskich służb konserwatorskich (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

32 osobom zasłużonym w dziedzinie kultury wręczono medale Gloria Artis. Dodatkowo złote medale i wyróżnienia za opiekę nad zabytkami przyznano 18 osobom. W warszawskiej Filharmonii Narodowej zakończyła się gala „Kocham zabytki” zorganizowana w setną rocznicę powołania polskich służb konserwatorskich.

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Wystawa w Łazienkach

„Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” to najnowsza wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie, eksponująca ordery i odznaczenia, mundury,...

zobacz więcej

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział Polskiemu Radiu, że ochrona zabytków ma duży wpływ na rozwój Polski.

– Współcześnie zabytki to także przemysł kreatywny i także wielki rozwój gospodarczy. Bo bez zabytków nie ma atrakcyjności naszych miast i wsi, nie ma właśnie rozwoju przemysłów kreatywnych, turystyki – stwierdził Gliński. Podkreślił, że ten rozwój w Polsce jest możliwy dzięki pracy środowiska muzealników, historyków i konserwatorów zabytków.

Za wieloletnią pracę w zakresie polskiego i europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz za sukcesy w kierowaniu Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie złoty medal Gloria Artis otrzymał profesor Jacek Purchla. W rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że dziedzictwo jest magnesem, który przyciąga turystów.

– Na naszych oczach w ciągu ostatnich kilku dekad dziedzictwo stało się towarem, jest zasobem prorozwojowym, widać to na przykładzie miast wpisanych na listę światowego dziedzictwa – powiedział Jacek Purchla. Zwrócił uwagę, że przykładem jest Kraków, który rocznie odwiedza 12 milionów turystów.

W tym roku polskie służby konserwatorskie świętują stulecie powstania. Powołano je w 1918 roku Dekretem Rady Regencyjnej. Orzeczono w nim, że prawnej ochronie podlegają wszelkie zabytki kultury i sztuki, znajdujące się w granicach Państwa Polskiego, wpisane do inwentarza zabytków sztuki i kultury.

Gala została objęta patronatem narodowym prezydenta Polski i ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej