Powstał nowy film o legendarnym Stanisławie Grzesiuku

Pod koniec listopada odbędzie się premiera nowego filmu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” w reż. Jarosław Wiśniewskiego. W roku setnej rocznicy urodzin legendarnego barda warszawskiego Czerniakowa poznamy go nie tylko oczami rodziny i przyjaciół, ale również ludzi, dla których twórczość artysty jest wiecznie żywa. Zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu.

Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszą naukową książkę historyczną

Witold Bagieński, Mariusz Bechta i Wojciech Muszyński, Andrzej Chwalba, Wojciech Königsberg, Mariusz Korzeniowski, Krzysztof Latawiec, Dariusz...

zobacz więcej

Film jest hymnem ku czci Stanisława Grzesiuka. Poczucie humoru i bandżola, którą pieszczotliwie nazywał „drewnem”, pomogły mu przetrwać obóz koncentracyjny i stały się pocieszeniem w śmiertelnej chorobie. Jego książki i piosenki, a także niezwykła siła charakteru i radość życia, do dziś inspirują kolejne pokolenia.

W filmie dokumentalnym „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” zobaczymy m.in. wnuczkę artysty Izabelę Laszuk, pomysłodawczynię wznowienia jego trylogii książkowej w wersji bez cenzury. Pojawi się prof. Józef Rurawski, serdeczny przyjaciel muzyka, oraz Eugeniusz Śliwiński, były więzień obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, w którym przebywał wraz ze Stanisławem Grzesiukiem.

Wystąpią także: Jan Emil Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne – twórcy płyty „Sto lat panie Staśku!”. Bartosz Janiszewski – autor biografii „Grzesiuk. Król życia”. Bogusław Poniatowski – lutnik, renowator bandżoli Grzesiuka. Adam Borkułak – lider formacji Kapiszony z Olsztyna, występującej w 2018 r. na festiwalu poświęconemu twórczości Stanisława Grzesiuka.

Stanisław Grzesiuk (1918–1963) - pisarz, pieśniarz, zwany bardem Czerniakowa. Urodził się w Małkowie koło Chełma. Od drugiego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W trakcie okupacji został aresztowany i wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, następnie do obozów koncentracyjnych.

W lipcu 1945 roku wrócił do kraju. Leczył się na gruźlicę płuc, która była konsekwencją pobytu w obozie. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach. Obok Stefana Wiecheckiego jest zaliczany do grona najbardziej zasłużonych twórców kultury warszawskiej ulicy.

W tym roku wydawnictwo Prószyński i S-ka w porozumieniu z rodziną autora wznowiło kultowe książki Stanisława Grzesiuka: „Pięć lat kacetu” (styczeń), „Boso, ale w ostrogach” (kwiecień), „Na marginesie życia” (wrzesień). Wznowienia zostały uzupełnione o to, co zostało usunięte przez cenzurę – w rezultacie np. „Na marginesie życia” powiększyło się o ponad 100 stron – informuje pracownik wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Premiera dokumentu „Grzesiuk. Ferajna wciąż gra” odbędzie się 27 listopada w warszawskim Kinie Muranów. Producentem filmu jest wydawnictwo Prószyński i S-ka.

(fot. mat. prasowe Prószyński Media)

źródło:
Zobacz więcej