RAPORT

Wojna na Ukrainie

Proces Kaczyński – Wałęsa. Ministerstwo ma wątpliwości w sprawie sędziego

W czwartek Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa spotkali się w sądzie (fot. PAP/Adam Warżawa)
W czwartek Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa spotkali się w sądzie (fot. PAP/Adam Warżawa)

– Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego w procesie dot. naruszenia dóbr osobistych przez Lecha Wałęsę, przy wniosku o wyłączenie sędziego, mógłby podnieść kwestię podejrzenia braku bezstronności – powiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

Pytania o bezstronność sędzi z procesu Kaczyńskiego z Wałęsą. „Wydrukowany wyrok”

Sędzia Weronika Klawonn, która przewodniczyła rozprawie o naruszenie dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie, „zamroziła...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa zeznawali w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na rozprawie w rozpoczętym w marcu procesie o ochronę dóbr osobistych z powództwa prezesa PiS przeciwko byłemu prezydentowi. Sprawa dotyczy m.in. wypowiedzi Wałęsy, że szef PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską oraz zarzutów, że Kaczyński wydał polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Rzecznik MS był pytany w Polskim Radiu 24 o informacje niektórych mediów, które donoszą, że sędzia prowadząca sprawę Weronika Klawonn była widziana na zgromadzeniach w koszulce z napisem „konstytucja”.

Kanthak zaznaczył, że sędzia ma obowiązek być bezstronnym.

– Jeśli sędzia jest w tej samej koszulce, w której przyszedł pozwany, i później swoim zachowaniem pokazuje pewne faworyzowanie strony pozwanej, traktowania strony pozwanej, jakby była powodem, czyli zupełnie odwrócenie o 180 stopni tego, jak to powinno wyglądać, to mamy pewne wątpliwości. Uważam, że strona powoda, czyli prezesa Jarosława Kaczyńskiego, czyli jego pełnomocnik, mógłby podnieść, jeśli chodzi o wyłączenie sędziego, ze względu na podejrzenie braku bezstronności – powiedział.

„Wałęsa stwierdził, że Kaczyński popełnił zbiorowe samobójstwo w Smoleńsku. To najpodlejsze słowa”

– Stwierdzenie Lecha Wałęsy, że Jarosław Kaczyński skłonił Lecha Kaczyńskiego, by popełnił zbiorowe samobójstwo w Smoleńsku, jest najbardziej podłe...

zobacz więcej

Sąd zaproponował zawarcie ugody między prezesem PiS i byłym prezydentem. Do zawarcia ugody nie doszło; negocjacje ws. ugody między stronami, na prośbę sądu, trwały ponad dwie godziny. Rozprawa trwała ponad osiem godzin, z krótkimi przerwami. Wyrok w procesie ma zapaść 6 grudnia.

Kaczyński domaga się od Wałęsy przeprosin i wpłaty 30 tys. zł na cele społeczne za wpisy na Facebooku od czerwca do września 2016 r. W pozwie stwierdzono, że ze strony byłego prezydenta padły zarzuty, iż „Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.”

W oświadczeniu, którego domaga się od Wałęsy Kaczyński, ma znaleźć się stwierdzenie, że były to „bezprawne i nieprawdziwe zarzuty”.

Kaczyński domaga się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że „nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie”. Prezes PiS chce też, by były prezydent przeprosił go za zarzuty wydania polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej