Piwo nie takie niewinne. Pod tą postacią Polacy wypijają najwięcej alkoholu

Statystyczny Polak wypił w 2016 roku 99,5 litrów piwa (fot. Shutterstock/View Apart)

Coraz chętniej sięgamy po piwo i głównie pod tą postacią spożywamy alkohol – wynika z raportu „Czy Polskę stać na »Oktoberfest« – o społecznych i ekonomicznych skutkach spożywania alkoholu”, przygotowanego przez Instytut Jagielloński.

Święto piwa w Monachium. Rozpoczął się 185. Oktoberfest

Święto piwa rozpoczęło się w sobotę na błoniach Theresienwiese w Monachium. Przez najbliższe 16 dni w mieście będzie panował „stan wyjątkowy”. To...

zobacz więcej

Statystyczny Polak wypił w 2016 r. 0,7 l czystego alkoholu, sięgając po 99,5 litrów piwa, 7 litrów wina i 8,3 l napojów spirytusowych.

„Wzorzec konsumpcji napojów alkoholowych, w przeliczeniu na litry stuprocentowego alkoholu, kształtuje się następująco – piwo odpowiada za 58,4 proc. alkoholu spożywanego przez konsumentów, podczas gdy 34,2 proc. przypada na napoje spirytusowe, a na wyroby winiarskie jedynie 7,4 proc.” – czytamy w raporcie.

Jego autorzy zwracają uwagę, że odpowiedzialność za koszty społeczne spowodowane nadmiernym spożywaniem napojów alkoholowych spoczywa w największym stopniu na alkoholach najtańszych, o największej dostępności ekonomicznej.

„Z uwagi na fakt, iż piwo jest najpopularniejszym napojem alkoholowym, a marki piwa z dolnej półki z powodzeniem wypierają powszechne kilkanaście lat temu wina owocowe, aż 63 proc. strat społecznych, wynikających ze szkodliwego spożywania alkoholu, przypisać można browarom, podczas gdy 26 proc. warzelniom, a jedynie 11 proc winiarniom – czytamy. Autorzy raportu podkreślają, że piwo nie jest niewinnym trunkiem i trzeba brać to pod uwagę w organizowaniu akcji mających przeciwdziałać negatywnym skutkom spożywania alkoholu.

źródło:
Zobacz więcej