RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Merkel: Dziś państwa narodowe powinny być gotowe do przekazania suwerenności

Państwa narodowe powinny przekazać swoją suwerenność i być odpowiedzialne za tę decyzję – mówi Angela Merkel (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
Państwa narodowe powinny przekazać swoją suwerenność i być odpowiedzialne za tę decyzję – mówi Angela Merkel (fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)

Najnowsze

Popularne

– Dziś państwa narodowe muszą, czy raczej powinny, być gotowe do przekazania swojej suwerenności, oczywiście zgodnie z ustaloną procedurą – oświadczyła Angela Merkel. Jej zdaniem odpowiedzialność za zawieranie takich układów powinny ponosić same państwa.

Polska nie podpisze Światowego Paktu w sprawie Migracji

Polska nie podpisze ONZ-owskiego Światowego Paktu w sprawie Migracji (GCM) – zadecydował rząd. Wczesniej taką decyzję zapowiedział na antenie...

zobacz więcej

Kanclerz Niemiec, która przemawiała zorganizowanej przez Fundację Konrada Adenauera konferencji „Parlamentaryzm między globalizacją a suwerennością narodową”.

Wcześniej Merkel ostrzegała w Bundestagu przed nacjonalizmem w kontekście oenzetowskiego paktu migracyjnego.

– Przekonanie, że można wszystko sobie załatwić samemu i myśleć tylko o sobie, to nacjonalizm w czystej formie. To nie patriotyzm. Patriotyzm jest wtedy, gdy realizując niemiecki interes uwzględniamy też innych i akceptujemy sytuacje win-win – mówiła wówczas Angela Merkel.

Sprzeciw wobec paktu migracyjnego zgłaszają również politycy CDU, której szefową jest Merkel, i jej partii siostrzanej, bawarskiej CSU. Kilka dni wcześniej do rezygnacji z narodowej suwerenności wzywał z trybuny Bundestagu goszczący wówczas w Berlinie Emmanuel Macron. Jego zdaniem każde państwo o kwestiach takich jak polityka zagraniczna, imigracja czy rozwój powinno decydować wspólnie z innymi państwami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej