Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Elżbieta Chojna-Duch: ustawy podatkowe były pisane pod dyktando lobbystów

– Ustawy podatkowe były pisane pod dyktando lobbystów. Palikot zwrócił mi uwagę, żebym nie przeszkadzała tym doradcom – mówiła na antenie TVP Info Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów w rządzie Donalda Tuska. Dodała, że Sławomir Nowak „bez żadnego umocowania” przejął część kompetencji ministra finansów.

Rabiej: Zeznania Chojny-Duch potwierdzają, że system VAT-owski był rozszczelniony

– Zeznania Elżbiety Chojny-Duch potwierdzają diagnozę, że system VAT-owski był rozszczelniony – powiedział w „Kwadransie politycznym” Paweł Rabiej...

zobacz więcej

– Sławomir Nowak narzucał pewną koncepcję kolejnych artykułów i przekonywał nas do przejęcia koncepcji posła Palikota – wyjaśniła Elżbieta Chojna-Duch, która dzień wcześniej złożyła na ten temat zeznania przed komisją śledczą ds. wyłudzeń podatku VAT.

– Spór wokół tych samych zagadnień trwał na posiedzeniach komisji „Przyjazne Państwo”. Myśmy się upierali, żeby pewne rozwiązania były przyjęte zgodnie z naszym projektem, bo wydawało się, że jest on z różnych przyczyn lepszy po prostu – tłumaczyła była wiceszefowa resortu finansów.

Na pytanie, czy ustawy podatkowe były pisane pod dyktando lobbystów, Chojna-Duch odpowiedziała twierdząco, dodając, że ze zdziwieniem spotykała „doradców podatkowych, którzy przychodzili ze swoimi fragmentami projektów ustaw, które przeforsowywali w Sejmie”.

Przyznała także, że działał „cały przemysł” unikania opodatkowania i uchylania się od niego. Określano to zjawisko mianem „optymalizacyjnego wehikułu podatkowego”. Głównie chodziło tu o międzynarodowe firmy doradztwa podatkowego.

Była wiceminister dodała, że chodziło o rozwiązania, które „umożliwiały wyłudzanie podatków”. Poinformowała także, że zwracała na ten problem uwagę ministrowi Rostowskiemu. Nie zauważyła jednak, by nastąpiła jakakolwiek reakcja.

Po wywiadzie, jakiego Elżbieta Chojna-Duch udzieliła TVN, stwierdzając, że proponowane rozwiązania są „niebezpieczne dla budżetu” i „rozszczelniają system podatkowy”, ograniczono jej kompetencje w resorcie w ten sposób, że przestała się zajmować podatkiem VAT. – Jestem szczęśliwa, że miałam to tylko pół roku – dodała.

źródło:
Zobacz więcej