RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pytania o bezstronność sędzi z procesu Kaczyńskiego z Wałęsą. „Wydrukowany wyrok”

Sędzia Weronika Klawonn, która przewodniczy procesowi, została uwieczniona na zdjęciu w koszulce z napisem „Konstytucja” (fot. PAP/Adam Warżawa/TT/FigoFago)
Sędzia Weronika Klawonn, która przewodniczy procesowi, została uwieczniona na zdjęciu w koszulce z napisem „Konstytucja” (fot. PAP/Adam Warżawa/TT/FigoFago)

Sędzia Weronika Klawonn, która przewodniczyła rozprawie o naruszenie dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego przeciwko Lechowi Wałęsie, „zamroziła honoraria” w śledztwie dot. afery Amber Gold dziennikarzowi Sylwestrowi Latkowskiemu, który chciał ujawnić powiązania biznesowe z „mózgiem” piramidy finansowej. „Doszło do sytuacji nie do zaakceptowania i nie pozostawiającej złudzeń, że sąd ma już »wydrukowany wyrok«” – napisał Latkowski. Z kolei na Twitterze udostępniono zdjęcie sędzi Klawonn w koszulce z napisem „Konstytucja”.

Zmęczenie Wałęsy po kilku godzinach przesłuchania Kaczyńskiego. „Prosimy o odroczenie”

Po zakończeniu składania kilkugodzinnych zeznań prezes PiS Jarosław Kaczyński opuścił gmach gdańskiego sądu. Pełnomocnik Lecha Wałęsy wniósł o...

zobacz więcej

Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa zeznawali w czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. To rozprawa w procesie o ochronę dóbr osobistych z powództwa Kaczyńskiego przeciwko Wałęsie. Sprawa dotyczy m.in. wypowiedzi byłego prezydenta, który zarzucił Kaczyńskiemu wydanie polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

Rozprawie przewodniczyła sędzia Weronika Klawonn, która według dziennikarzy i publicystów była zbyt przychylna dla Wałęsy. W trakcie procesu Wałęsa stwierdził, że nie będzie dalej odpowiadał na pytania sędzi o katastrofę smoleńską, na co Klawonn stwierdziła z westchnieniem: „No dobrze”.

O sędzi Klawonn i jej możliwej stronniczości donosił dziennikarz śledczy Sylwester Latkowski, który również uczestniczył w procesie w gdańskim sądzie, gdzie wyrok wydawała Klawonn. Jak pisał, sędzia wyrok miała już „wydrukowany”.

Latkowski występował o wyłączenie z procesu sędzi Klawonn. Sprawa dotyczyła piramidy finansowej Amber Gold Marcina P. i powiązań z nią biznesmena z Gdańska Mariusza Olecha. Biznesmen pozwał Latkowskiego.

Podczas rozprawy sędzia Klawonn nałożyła na Latkowskiego zabezpieczenie majątkowe w kwocie 20 tys. zł.

„Otóż mamy tu do czynienia z »okrężną«, bo dokonywaną za pomocą instrumentów finansowych, akcją wymierzoną w wolność dziennikarską. To sygnał ostrzegawczy, by odpuszczać sobie sprawy. Nie są mi znane, a funkcjonuję w środowisku dziennikarskim od wielu lat, przypadki stosowania zabezpieczeń majątkowych w sprawach o obronę dóbr osobistych związanych z krytyką prasową. Oczywiście prawnik zażalił decyzję sądu. Natomiast ja sam czuję się jak w świecie Kafki. Sąd (bez mojej wiedzy i jakiegokolwiek wyroku) zamraża mi honoraria z powodu sprawy, przy której napisałem prawdę od A do Z! Takie są właśnie realia uprawiania dziennikarstwa w obecnej Polsce” – pisał wówczas dziennikarz.

Sędzię Klawonn powołał w 2014 r. prezydent Bronisław Komorowski.

Koszulka z napisem „Konstytucja”

Na Twitterze udostępniono zdjęcie, na którym sędzia Klawonn wraz z grupą innych osób jest ubrana w koszulkę z napisem „Konstytucja”, kojarzoną z Obywatelami RP i Komitetem Obrony Demokracji, które wywołały falę protestów przeciwko rządowi i zmianom w polskim sądownictwie.

W koszulce z tym samym napisem stawił się na rozprawie Lech Wałęsa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej