Izrael wysiedli Palestyńczyków ze Wschodniej Jerozolimy. Jest zgoda Sądu Najwyższego

Dzielnica Silwan znajduje się niedaleko Góry Oliwnej (fot. Ian McKellar)

Około 700 Palestyńczyków zostanie wysiedlonych z domów w dzielnicy Silwan we Wschodniej Jerozolimie okupowanej przez Izrael. Wystąpiła o to organizacja reprezentująca izraelskich osadników. Zamierzają oni zbudować tam własne osiedle, a Sąd Najwyższy Izraela wydał zgodę.

Izraelski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę

Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako „państwo narodu żydowskiego”. W nowym prawie zapisano, że „rozwój osadnictwa żydowskiego leży w...

zobacz więcej

Sąd odrzucił wniosek 104 palestyńskich mieszkańców dzielnicy o potwierdzenie ich prawa do zamieszkiwania w dzielnicy i oddalenie wniosku o ich przymusowe wysiedlenie – poinformował izraelski dziennik „Haaretz”.

Przed 17 laty teren, na którym mieszkają palestyńskie rodziny, został oddany pod zarząd organizacji działającej w interesie izraelskich osadników Ateret Kohanim. Jakkolwiek sąd uznał, że ustanowienie tego zarządu nie było całkowicie prawomocne, ponieważ palestyńscy mieszkańcy nie zostali o tym powiadomieni, nie potwierdził ich prawa do dalszego zamieszkiwania w ich domach w dzielnicy Silwan.

Palestyńczykom przysługuje jednak prawo odwołania się od tego wyroku.

Jak na razie Ateret Kohanim, działająca na rzecz izraelskiej obecności we Wschodniej Jerozolimie, okupowanej przez Izrael w 1967 roku, zdołała od 2007 roku doprowadzić do wysiedlenia tylko dwóch palestyńskich rodzin, które mieszkały na spornym terenie. Izraelska organizacja otrzymała jednak w zarząd domy w dzielnicy Silwan, w których mieszka 70 palestyńskich rodzin składających się z około 700 osób.

źródło:

Zobacz więcej