PiS obejmuje władzę w świętokrzyskim samorządzie. Nowy marszałek i przewodniczący sejmiku

PiS przejmuje Świętokrzyskie: Andrzej Pruś przewodniczącym sejmiku, Andrzej Bętkowski marszałkiem województwa (fot. FB/Andrzej Pruś/TVP3 Kielce)

Andrzej Bętkowski ze Skarżyska-Kamiennej, dotychczasowy wicewojewoda świętokrzyski, wcześniej poseł Prawa i Sprawiedliwości, został nowym marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Choć jego klub liczy 16 radnych (w trzydziestoosobowym sejmiku), otrzymał on 17 głosów. Tyle samo dostał nowy przewodniczący sejmiku, Andrzej Pruś.

Artur Kosicki (PiS) marszałkiem województwa podlaskiego. KO prosi, by nie odwoływać przewodniczącego

Artur Kosicki z Prawa i Sprawiedliwości został marszałkiem województwa podlaskiego. Kandydat PiS uzyskał w trzydziestoosobowym sejmiku 16 głosów. W...

zobacz więcej

Choć arytmetyka głosowania działała na korzyść Prawa i Sprawiedliwości, lokalne media spekulowały o rzekomym rozłamie w regionalnych strukturach partii, sugerując, że wyniki wyborów na najważniejsze stanowiska w samorządzie mogą tej arytmetyki nie odzwierciedlać.

Ostatecznie jednak obaj kandydaci PiS: Andrzej Bętkowski na marszałka, zaś Andrzej Pruś na przewodniczącego sejmiku, uzyskali nawet więcej głosów niż liczba radnych macierzystego klubu: nie 16, lecz aż 17.

Ponieważ Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło na jednego z wiceprzewodniczących sejmiku jedynego radnego z SLD, Henryka Milcarza, lokalni komentatorzy podejrzewają, że to on poparł kandydatów PiS na przewodniczącego i marszałka.

Kontrkandydata do stanowiska marszałka zgłosiło Polskie Stronnictwo Ludowe. Był nim Adam Jarubas, który piastował to stanowisko do tej pory. Kandydat PSL otrzymał 13 głosów.

Obok 16 radnych Prawa i Sprawiedliwości w świętokrzyskim sejmiku zasiada 9 przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, 3 Koalicji Obywatelskiej oraz po jednym Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Projektu Świętokrzyskie Bogdana Wenty (nowego prezydenta Kielc).

źródło:
Zobacz więcej