RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Artur Kosicki (PiS) marszałkiem województwa podlaskiego. KO prosi, by nie odwoływać przewodniczącego

Nowy marszałek Podlasia zaprosił wszystkich radnych do współpracy nad rozwojem województwa (fot. FB/Artur Kosicki)
Nowy marszałek Podlasia zaprosił wszystkich radnych do współpracy nad rozwojem województwa (fot. FB/Artur Kosicki)

Artur Kosicki z Prawa i Sprawiedliwości został marszałkiem województwa podlaskiego. Kandydat PiS uzyskał w trzydziestoosobowym sejmiku 16 głosów. W swoim przemówieniu zapowiedział współpracę z opozycją. We wcześniejszym głosowaniu przewodniczącym sejmiku został radny Koalicji Obywatelskiej.

Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego

Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został wybrany na przewodniczącego sejmiku woj. podlaskiego nowej kadencji. W głosowaniu...

zobacz więcej

W wyborach na przewodniczącego sejmiku Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej otrzymał 16 głosów, choć klub ten liczy 9 radnych, zaś potencjalny koalicjant – PSL – dysponuje pięcioma głosami. Pozostałe 16 mandatów, czyli bezwzględna większość, przypadło w ostatnich wyborach Prawu i Sprawiedliwości.

Z głosowania wynikało, że co najmniej dwóch radnych PiS głosowało na kandydata KO, trzech kolejnych zaś oddało nieważne głosy. Stąd powstało wrażenie, że zarząd województwa przejmie opozycja. Do Białegostoku miał wyjechać szef lokalnych struktur PO, związany z Grzegorzem Schetyną Robert Tyszkiewicz. Jak pisze portal miejscowego „Kuriera Porannego”, Tyszkiewicz miał „dopilnować układania zarządu województwa”.

Radni zgłosili ostatecznie dwóch kandydatów na marszałka: Artura Kosickiego i Stefana Krajewskiego z PSL. W tajnym głosowaniu kandydat PiS uzyskał 16 głosów, tyle, ile liczy jego klub, radny ludowców zaś 14 – sumę liczby radnych KO i PSL.

W swoim pierwszym przemówieniu marszałek Podlasia, Artur Kosicki, podziękował zarówno wszystkim wyborcom, dzięki którym uzyskał mandat radnego, jak i radnym, którzy poparli jego kandydaturę na szefa samorządu wojewódzkiego.

Nawiązując do 14 głosów oddanych na kontrkandydata, zadeklarował, że czuje się marszałkiem całego podlaskiego samorządu i zaprosił wszystkich radnych do współpracy nad rozwojem województwa. Reakcją ze strony opozycji była prośba o nieodwoływanie przewodniczącego sejmiku – choć w porządku obrad nie było takiego punktu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej