Rosyjscy celnicy szukają w przesyłkach wywrotowych książek

Na celowniku służby celnej są m.in. książki zagrażające „obyczajności” (fot. Pexels)

Rosyjski urząd celny zaczął sprawdzać książki z zagranicznych sklepów internetowych. Na cenzurowanym są pozycje „propagujące pewne poglądy”, zagrażające „obyczajności” lub „interesom gospodarczym kraju”.

Opozycja w Rosji: Pomóżcie wygnać cara Putina

Rosyjska opozycja zamierza w sobotę wyjść na ulice w co najmniej dziewięćdziesięciu miastach. Akcja związana jest z rozpoczynającą się w...

zobacz więcej

Dziennik „Kommiersant” informuje, że kontrole wyszły na jaw, gdy na lotnisku Pułkowo pod Petersburgiem skonfiskowano w celu przeprowadzenia ekspertyzy książkę amerykańsko-rosyjskiej dziennikarki Maszy Gessen „The Future is History – How Totalitarianism Reclaimed Russia” (Przyszłość to historia – jak totalitaryzm na nowo zawładnął Rosją), wydaną po angielsku w Stanach Zjednoczonych.

Celnicy wyjaśnili, że kierują się ustawodawstwem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, zgodnie z którym nie wolno wwozić do kraju materiałów „zawierających informację, która może zaszkodzić politycznym lub gospodarczym interesom państw członkowskich Wspólnoty, ich bezpieczeństwu państwowemu albo zdrowiu i obyczajności obywateli”.

Wątpliwości inspektora

Dlatego – argumentowali – drukowane materiały o tematyce religijnej czy politycznej „mogą być przedmiotem dodatkowej kontroli celnej”. „Zważywszy na to, że książka zawiera informacje o wydarzeniach w Rosji po rozpadzie ZSRR, inspektor skierował pytanie” w celu potwierdzenia, że książka jest objęta zakazem – wskazano.

Adwokat Siergiej Gołubok, który kupił książkę Gessen w sklepie Amazon, powiedział, że po jej dotarciu do Pułkowa firma kurierska DHL poprosiła go, by napisał oświadczenie, że w publikacji nie ma wezwań do ekstremizmu ani informacji, która może zaszkodzić politycznie lub gospodarczo państwom Wspólnoty.

Jak oświadczył, w odpowiedzi podkreślił, że książki pisze się właśnie po to, żeby przedstawiały „pewne poglądy”, a poza tym jeszcze jej nie przeczytał, dlatego nie może się wypowiadać o jej treści. Dodał, że publiczne omawianie różnych punktów widzenia jest kluczową cechą państwa demokratycznego, którym Rosja zgodnie z konstytucją jest.

Gessen jest byłą redaktorką naczelną rosyjskiego biura Radia Swoboda i autorką ponad 10 książek. Po polsku ukazały się jej książki „Putin. Człowiek bez twarzy” i „Słowa skruszą mury. Pussy Riot”.

źródło:

Zobacz więcej