RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Poseł CDU wiceprezesem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. „Upolitycznienie sądownictwa”

Zdaniem niemieckich mediów wybór Harbartha do TK upolityczni sądownictwo (fot. REUTERS/Kai Pfaffenbach)

Niemiecki Bundestag wybrał na sędziego i jednocześnie wiceprezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego posła CDU Stephana Harbartha. Polityk ma za dwa lata zostać prezesem niemieckiego TK. Wcześniej niemiecka prasa alarmowała o kontrowersjach wokół tego wyboru. „To upolitycznienie sądownictwa” – pisano.

Niemiecki polityk: Europa musi pamiętać, do czego Niemcy są zdolni. Nigdy więcej!

„Europa musi pamiętać, do czego ludzie, a konkretnie Niemcy są zdolni” – napisał Manfred Weber w księdze pamiątkowej Muzeum Auschwitz....

zobacz więcej

46-letni Harbarth otrzymał w niemieckim parlamencie wymaganą większość 2/3 głosów. Za kandydaturą polityka CDU głosowało 452 posłów; 166 przeciw, zaś 34 powstrzymało się od udziału w głosowaniu.

Harbarth, który jest też wiceprzewodniczącym CDU/CSU, zastąpi w TK sędziego Ferdinanda Kirchhofa, który przechodzi w wieku 68 lat na emeryturę. „Zgodnie z tradycją, urzędujący wiceprezes stanie za dwa lata na czele Trybunału. Kadencja obecnego prezesa Andreasa Vosskuhle dobiega końca w 2020 roku” – informuje dw.com.

Jeszcze przed wyborem polityka na stanowisko w najważniejszym organie sądowniczym niemieckie media alarmowały, że osoba wiceszefa CDU może upolitycznić sądownictwo w tym kraju.

Niemiecki dziennik „Die Zeit” zastanawia się, czy uzasadniona w takim obrocie spraw jest krytyka wobec rzekomego upolityczniania sądownictwa w Polsce i na Węgrzech, którą niemieccy politycy konsekwentnie stosują.

„Czy Polska i Węgry, gdzie najwyższe sądy są przez rządzące tam partie właśnie teraz glajchszaltowane, nie odpowiedzą w przyszłości na każdą krytykę ze strony Niemiec niedbałą uwagą: o co chodzi? Przecież postępujecie tak samo” – napisano w artykule.

W Niemczech sędziowie TK wybierani są przez obie izby niemieckiego parlamentu, Bundestag i Bundesrat.

Jak podkreśla „Die Zeit”, trybunały konstytucyjne swoją wpływową pozycję opierają na dwóch filarach – na wierze, że ich decyzje „będą posłusznie wykonywane przez polityków", oraz na zaufaniu obywateli. „Najważniejszym zadaniem Harbartha jako prezesa TK będzie zapewnienie, by tak pozostało. A nic nie niszczy zaufania do sądu z taką łatwością jak poczucie upartyjnienia lub ideologicznego zacietrzewienia” – zauważa niemiecki tygodnik.

źródło:
Zobacz więcej