Skarb ukryty w torfie. „Unikalne wydarzenie”

Dotąd znano jedynie dziesięć podobnych monet (fot. Museum of Southwest Jutland)

Skarb 248 monet pochodzących z IX wieku odkryli archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w południowo-zachodniej Danii.

„Skarb von Finckensteinów” odnaleziony na Mazurach

W lesie nad Jeziorakiem na Mazurach przypadkowo odnaleziono ukryte w ziemi w 1945 r. rodzinne pamiątki i część dobytku pruskiego rodu hrabiów...

zobacz więcej

Odkrycia dokonano na obszarze dawnego torfowiska i bagniska koło miasta Ribe, najstarszego istniejącego miasta w Danii.

Jak poinformował Claus Feveile, kustosz w Muzeum Południowo-Zachodniej Jutlandii w Ribe, odkrycie duńskich monet z początków IX wieku w tak dużej ilości to unikalne wydarzenie, gdyż naukowcy znali dotychczas jedynie 10 egzemplarzy podobnych monet wybitych w Danii w tym czasie.

Początek IX wieku to okres kształtowania się państwa duńskiego, zakończony utworzeniem Danii zjednoczonej w pierwszej połowie X wieku pod panowaniem króla Gorma Starego, uznawanego za pierwszego władcę Danii.

Według ekspertów monety zostały wybite w Ribe i były przeznaczone do obiegu w tym mieście, które później stało się ośrodkiem władzy królewskiej.

Odkrycie monet może przyczynić się do lepszego poznania przez naukowców procesu wytwarzania monet we wczesnym średniowieczu oraz ustalenia ośrodka władzy, stojącego za biciem monet w Danii ponad 1000 lat temu.

źródło:

Zobacz więcej