RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Karol Pilecki z Koalicji Obywatelskiej przewodniczącym sejmiku województwa podlaskiego

Na Pileckiego, zgłoszonego wspólnie przez KO i PSL, oddano 16 głosów ważnych (fot. PAP/Artur Reszko)
Na Pileckiego, zgłoszonego wspólnie przez KO i PSL, oddano 16 głosów ważnych (fot. PAP/Artur Reszko)

Karol Pilecki, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, został wybrany na przewodniczącego sejmiku woj. podlaskiego nowej kadencji. W głosowaniu tajnym pokonał Marka Komorowskiego, zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Wyborczy nokaut na Podlasiu. Kandydatka na burmistrza z ponad 90-proc. poparciem

Anna Bogucka, kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na urząd burmistrza Czyżewa (woj. podlaskie), uzyskała w niedzielnych wyborach poparcie ponad 91...

zobacz więcej

Na Pileckiego, zgłoszonego wspólnie przez KO i PSL, oddano 16 głosów ważnych, na Komorowskiego – 11. Trzy głosy były nieważne.

W październikowych wyborach do 30-osobowego sejmiku województwa podlaskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Koalicja Obywatelska 9, zaś PSL – 5.

Oznaczało to, że po ponad dwóch kadencjach trwania koalicji z udziałem PO i PSL, PiS jest w stanie samodzielnie rządzić w samorządzie regionu. Po takim wyniku głosowania na przewodniczącego sejmiku w którym kandydat tej partii jednak przegrał, przewodniczący klubu radnych PiS poprosił o przerwę w obradach. Ogłoszona została godzinna przerwa.

Zanim doszło do wyboru nowego przewodniczącego sejmiku, radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie. Od ustępującego zarządu województwa otrzymali pamiątkowe orły, upamiętniające nie tylko stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również 20-lecie samorządu województwa. Podobne otrzymali wcześniej radni województwa w zakończonej kadencji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej