RAPORT

Kampania 2020

„Wieniawa”. Losy adiutanta Piłsudskiego na dużym i małym ekranie

Najnowszy film Grzegorza Gajewskiego „Wieniawa” opowiada historię życia i śmierci generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, najbarwniejszej postaci II Rzeczypospolitej, adiutanta i przyjaciela marszałka Józefa Piłsudskiego. Premiera tego fabularyzowanego dokumentu odbyła się w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach.

„Choćby z diabłem, byle do wolnej Polski”. Legenda Pierwszego Ułana II RP

Birbant i hulaka, a jednocześnie bohater i postać tragiczna, jak cała ojczyzna. Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski jak w soczewce skupia w sobie...

zobacz więcej

– W jego wielowątkowej biografii streszcza się cała historia odrodzenia i upadku Polski w okresie „międzywojnia” – powiedział reżyser filmu. – To jest bohater, w którego życiu pojawiają się bardzo różne wątki i tematy, bo tam jest i sztuka, i medycyna, szpiegostwo i miłość ,i zdrada, i wreszcie samobójcza, tajemnicza śmierć – dodał Gajewski.

Reżyser wyjaśnił, że zrobił ten film po to, by odkłamać postać Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, uważanego za lekkoducha i birbanta.

– Starałem się pokazać w filmie, że to był człowiek wielkiego formatu, zginął śmiercią samobójczą, ponieważ odmówiono mu tego, czego bardzo chciał. To znaczy walczyć i nawet umrzeć, ale jako żołnierz – bo do tego był stworzony – wskazał.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski urodził się w 1881 r. Z wykształcenia był lekarzem okulistą. Był też prozaikiem, poetą, dziennikarzem, scenarzystą, tłumaczem, malarzem oraz mecenasem sztuki. Walczył w Legionach Polskich. Od 1915 r. był adiutantem Józefa Piłsudskiego.

Był też dowódcą pierwszego pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej we Włoszech. We wrześniu 1939 r. wyznaczony został przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na Następcę Prezydenta RP, nie objął jednak urzędu ze względu na sprzeciw Francji.

W 1931 r. mianowany został generałem brygady, w 1938 r. generałem dywizji. Odznaczony został: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz wieloma odznaczeniami zagranicznymi, m. in. Orderem Legii Honorowej oraz Orderem świętych Maurycego i Łazarza.

Wiosną 1990 r. w Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim, złożono prochy generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, który w 1942 r. popełnił w Nowym Jorku samobójstwo.

Nazywany „Pięknym Bolkiem” Wieniawa-Długoszowski znał sześć języków nowożytnych i dwa starożytne (łacinę i grekę). Uchodził za najbardziej honorową osobę w wojsku. Jednocześnie widziano w nim hedonistę, człowieka „o niezwykłej fantazji i uroku”, który nie stronił od ziemskich uciech, kobiet i alkoholu.

„Wieniawa” zostanie wyemitowany w poniedziałek 26 listopada o godz. 23.45 w telewizyjnej Jedynce w ramach cyklu „Film Dokumentalny na Stulecie”.

źródło:
Zobacz więcej