Chodnik, który zjada smog. Wynalazek naukowców już w Warszawie

Chodnik przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie (fot. mat. prasowe Skanska)

Wyjątkowy chodnik został położony w pobliżu ronda Daszyńskiego w Warszawie. Za sprawą specjalnego materiału ma on walczyć ze smogiem. Po raz pierwszy innowacyjne rozwiązanie zastosowano w praktyce.

Krzysztof Tchórzewski: gaz ziemny można wykorzystać do walki ze smogiem

– Gaz ziemny jest paliwem niskoemisyjnym, które z powodzeniem można wykorzystać do walki ze smogiem i szkodliwymi dla zdrowia pyłami, dlatego...

zobacz więcej

Na pierwszy rzut oka chodnik wygląda bardzo zwyczajnie. Betonowe płyty w samym centrum Warszawy nie są jednak zwykłe. Chodnik o powierzchni boiska piłkarskiego oczyszcza miejskie powietrze z zanieczyszczeń. 


 Stworzone przez polskich naukowców betonowe płyty mają właściwości katalityczne. Pod wpływem promieni słonecznych na ich powierzchni dochodzi do reakcji chemicznych. Dzięki temu dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków, które pochodzą ze spalin samochodowych. Związki te rozkładane są na neutralne, które wraz z wodą z opadów dostają się do gleby. 

Wcześniejsze dziewięciomiesięczne testy wykazały, że taki rodzaj betonu pozwala zmniejszyć stężenie niebezpiecznego dwutlenku azotu w powietrzu o 30 proc. w warunkach miejskich.

źródło:
Zobacz więcej