Badanie stężenia arsenu we krwi może pomóc w wykrywaniu raka u kobiet

Wyniki jego badań są charakterystyczne dla Polek, które mogą mieć szczególny układ genetyczny (fot. Media for Medical/UIG via Getty Images)

– U 25 proc. kobiet stężenie arsenu jest niskie i ryzyko zachorowania na raka jest równie niskie. U 50 proc. kobiet stężenie pierwiastka jest zwiększone, co oznacza, że prawdopodobieństwo zachorowania jest 5 do 10 razy większe. A u 25 proc. badanych poziom arsenu był wysoki, co oznacza kilkadziesiąt razy większą szansę zachorowania na nowotwory złośliwe – wyjaśniał w programie „Panorama opinii” prof. Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Rak płuc staje się dla kobiet groźniejszy od raka piersi

Do 2030 r. umieralność na raka płuca wśród kobiet wzrośnie o ponad 40 proc.. W przypadku raka piersi w wielu krajach nastąpi spadek śmiertelności –...

zobacz więcej

Regularne badanie poziomu arsenu we krwi, może pomóc kobietom uniknąć zachowań na raka, wynika z badań przeprowadzonych przez prof. Jana Lubińskiego z Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Genetyk wraz ze swoim zespołem w ciągu trzech lat przebadał 2 tys. kobiet. Okazało się, że u stu, u których rozwinęła się choroba nowotworowa, odkryto wysoki poziom arsenu.

Zdaniem prof. Lubińskiego marker arsenu zaczyna zajmować pierwsze miejsce pod względem ustalania zagrożenia rakiem u kobiet.

– Bez arsenu nie możemy żyć. Jednak nie może on przekroczyć odpowiedniego stężenia w organizmie. U 25 proc. kobiet stężenie arsenu jest niskie i ryzyko zachorowania na raka jest równie niskie. U 50 proc. kobiet stężenie pierwiastka jest zwiększone, co oznacza, że prawdopodobieństwo zachorowania jest 5 do 10 razy większe. A u 25 proc. badanych poziom arsenu był wysoki, co oznacza kilkadziesiąt razy większą szansę zachorowania na nowotwory złośliwe – opowiadał prof. Lubiński.

Według genetyka do skutecznej profilaktyki antynowotworowej wystarczy co pół roku lub rok wykonywać badania krwi pod kątem zawartości arsenu.

– Wiemy, że poniżej 0,6 mcg jest bezpieczniej, a stężenie powyżej 1,1 mcg jest za wysokie. Wtedy należy zmienić dietę i wyeliminować z niej ryby morskie oraz ryż, które zawierają dużo arsenu. Ten poziom można wyregulować – podkreślił.

Profesor zaznaczył, że wyniki jego badań są charakterystyczne dla Polek, które mogą mieć szczególny układ genetyczny. W celu dalszych badań należałoby zbadać kobiety z innych części świata.

źródło:
Zobacz więcej