Jakub Chełstowski z PiS marszałkiem województwa śląskiego

Jakub Chełstowski (C) z PiS został wybrany nowym marszałkiem województwa śląskiego, podczas I sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VI kadencji (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Jakub Chełstowski z PiS został w środę wybrany marszałkiem woj. śląskiego. Był jedynym kandydatem w głosowaniu przeprowadzonym podczas pierwszej sesji sejmiku nowej kadencji. Prawo i Sprawiedliwość dysponuje w nim większością.

PiS będzie rządzić w ośmiu sejmikach wojewódzkich [INFOGRAFIKA]

Po zmianie sytuacji na Śląsku Prawo i Sprawiedliwość ma rządzić samodzielnie w sześciu województwach, w jednym (dolnośląskie) zawiązało koalicję z...

zobacz więcej

Chełstowski zdobył w wyborach do sejmiku 33,3 tys. głosów, wcześniej był liderem opozycji w tyskiej radzie miasta; w poprzednich wyborach bezskutecznie ubiegał się o prezydenturę Tychów.

W środę – jako kandydat klubu PiS – Chełstowski był jedynym zgłoszonym kandydatem do funkcji marszałka. Otrzymał 23 głosy.

Po wyborze Chełstowski zgłosił jako kandydatów na wicemarszałków posła Dariusza Starzyckiego oraz radnego Wojciecha Kałużę.

Wcześniej przewodniczącym sejmiku został radny PiS Jan Kawulok, co potwierdziło zdobycie większości przez to ugrupowanie. Po wyborze Kawuloka porządek środowych obrad sejmiku głosami PiS został rozszerzony m.in. o wybór marszałka woj. śląskiego oraz członków zarządu tego regionu.

W 45-osobowym Sejmiku Województwa Śląskiego PiS, z którego list wybrano 22 radnych, zdobył większość 23 głosów dzięki dołączeniu do porozumienia prawicy wybranego z listy Koalicji Obywatelskiej, rekomendowanego przez Nowoczesną, radnego Wojciecha Kałuży. Poinformowano o tym w środę rano.

Jeszcze we wtorek przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego informowali o zawarciu umowy koalicyjnej w Sejmiku Województwa Śląskiego: KO-SLD-PSL.

źródło:

Zobacz więcej