RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjskie banki objęte sankcjami finansują spółkę Czarneckiego

Leszek Czarnecki (z lewej) prowadzi rozległe interesy za wschodnią granicą (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Rosyjskie banki objęte sankcjami Unii Europejskiej i USA od kilku lat zapewniają finansowanie istotnej spółce z grupy Leszka Czarneckiego, miliardera, który nagrał przewodniczącego KNF – ujawnia „Gazeta Polska”.

Meysztowicz: Ta zwłoka Czarneckiego wydaje się zbyt długa. Powinien to zrobić zdecydowanie wcześniej

– Leszek Czarnecki może mieć problem z wiarygodnością – ocenił w „Minęła 20” Jan Mosiński z PiS. – Emitent ma obowiązek w ciągu 24 godzin dać...

zobacz więcej

Według tygodnika jedną z tajemnic biznesmena są „jego interesy prowadzone na Wschodzie”. Wskazano, że jest właścicielem banków na Ukrainie i Białorusi. Ma też spółkę leasingową w Rosji, która od lat jest finansowana dzięki kredytom udzielanym przez rosyjskie banki objęte sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Oceniono, że istotnym elementem „imperium miliardera” jest spółka leasingowa Carcade, która została zarejestrowana w Kaliningradzie w 1996 roku przez Konrada Dubelskiego. Dubelski to emerytowany porucznik PRL-owskiego wywiadu, który w latach 1982-1988 służył w Wydziale X Departamentu I MSW, posiadający szerokie kontakty w Rosji. Czarnecki przejął firmę w 2003 r., włączając ją do tworzonej przez siebie grupy finansowej. Dubelski w 2006 r. został prezesem stworzonej przez Czarneckiego firmy LC Corp.

Podając powód zakończenia współpracy Czarneckiego z Dubelskim w 2008 r., tygodnik przytoczył słowa gen. Gromosława Czempińskiego, emerytowanego oficera wywiadu PRL, przyjaciela Dubelskiego. W książce „Skok na banki” stwierdził, że „Czarnecki wyrzucił go z pracy, mówiąc, że czuje się zdradzony. Obiecywano mu, że nigdy fakt jego współpracy (z SB) nie zostanie ujawniony”. Wyjaśniono, że chodziło o artykuł „Rzeczpospolitej” z lipca 2008 r., w którym ujawniono, że Czarnecki był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB o ps. Ernest, a potem kontakt operacyjny o ps. Ternes.

Czemu Czarnecki tak długo ukrywał „trupa w szafie”? Ekonomista tłumaczy tajemnicę miliardera

O „trupy w szafie”, czyli nieznane informacje, które mogą wstrząsnąć rynkiem, Leszek Czarnecki był pytany jeszcze w maju. Wówczas odpowiadał z...

zobacz więcej

Przejął KubanBank

Zgodnie z informacją tygodnika Czarnecki zaczął rozwijać Carcade, jednocześnie rozglądając się za zakupem banku w Rosji. Na początku 2011 roku za pośrednictwem leasingowego przedsiębiorstwa przejął KubanBank z siedzibą w Krasnodarze. Transakcja opiewała na równowartość niespełna 4 mln zł. KubanBank (zmienił potem nazwę na Idea Bank Rosja) zaczął rozwijać działalność operacyjną po dokapitalizowaniu przez biznesmena sumą 33 mln zł. Oferował on głównie kredyty samochodowe, planując wejść w segment pożyczek konsumenckich. W ciągu ponad dwóch lat aktywa rosyjskiego banku Czarneckiego – jak wynika ze sprawozdań grupy Getin Holding – zwiększyły się do 360 mln zł.

W kwietniu 2015 roku sprzedał akcje Idea Bank Rosja rosyjskiemu Fortus Bank i trzem prywatnym inwestorom, których nazwisk w oficjalnych raportach nie ujawniono. Ze sprawozdań tych wynika jednak, że transakcja opiewała na ponad 3 mln zł. Co ciekawe, rok wcześniej Getin Holding odkupił od Carcade Idea Bank Rosja za równowartość aż... 57,5 mln zł. Jak wskazano, biznesmen próbował również sprzedać swoją rosyjską spółkę leasingową. Jednak rosyjski BIN Bank, z którym prowadził negocjacje, odstąpił od transakcji.

W raportach giełdowych spółek Czarneckiego przyznano, że działalność Carcade od lat finansują rosyjskie banki. W 2017 roku kredytów tej spółce udzieliło dziewięć banków, z których część została objęta sankcjami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych po aneksji przez Rosję Krymu.

Tygodnik poinformował także, że Czarnecki był też pierwszym Polakiem, który zdecydował się na inwestycje w sektorze bankowym na Białorusi. Oprócz Idea Bank Białoruś miliarder jest też właścicielem Idea Bank Ukraina.

źródło:
Zobacz więcej