Trump po ujawnieniu taśm z nagraniem zabójstwa: Nie możemy zerwać kontraktów z Rijadem

Prezydent Trump oświadczył, że USA „mają zamiar pozostać solidnym partnerem” Arabii Saudyjskiej (fot. REUTERS/Jonathan Ernst)

Prezydent Donald Trump oświadczył we wtorek, że Stany Zjednoczone „mają zamiar pozostać solidnym partnerem” Arabii Saudyjskiej, chociaż saudyjski następca tronu, książę Muhammad ibn Salman mógł wiedzieć o planie zabicia dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Tego samego dnia turecki portal Haberturk opublikował cytaty z taśm nagranych – jak twierdzi – podczas zabójstwa w saudyjskim konsulacie w Stambule.

„Zostawcie moją rękę!”, „Zdrajca!”. Media publikują cytaty z zabójstwa w saudyjskim konsulacie

Turecki portal Haberturk opublikował we wtorek cytaty z taśm nagranych podczas zabójstwa w saudyjskim konsulacie w Stambule krytycznego wobec władz...

zobacz więcej

W opublikowanym przez Biały Dom oświadczeniu amerykański prezydent zasugerował, że nie ma zamiaru zrywać kontraktów zbrojeniowych z Rijadem, pisząc: „jeślibyśmy niemądrze unieważnili te kontrakty, Rosja i Chiny byłyby ogromnymi beneficjentami”.

Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone „utrzymują relacje z Królestwem Arabii Saudyjskiej” (a nie z księciem Muhammadem ibn Salmanem – przyp. red.).

Prezydent poinformował również, że amerykańskie agencje wywiadowcze nadal badają, w jaki sposób Chaszodżdżi został zamordowany i kto zaplanował zabójstwo. – Nasze służby wywiadowcze nadal badają wszystkie informacje, ale jest bardzo możliwe, że następca tronu mógł mieć wiedzę o tym tragicznym wydarzeniu – może miał, może nie miał! – podkreślił Trump.

Opozycyjny wobec władz w Rijadzie dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, do którego poszedł 2 października, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem. Władze saudyjskie przez długi czas utrzymywały, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa. Wciąż utrzymują, że wpływowy następca tronu, książę Muhammad ibn Salman nic o tym nie wiedział.

Turecki portal Haberturk opublikował we wtorek cytaty z taśm nagranych – jak twierdzi – podczas zabójstwa w „oddziale A” konsulatu.

źródło:

Zobacz więcej