Izrael dołączy do USA, Polski, Austrii i Węgier. Przeciw paktowi ONZ

Na granicy z Egiptem Izrael wybudował mur wysoki na 5-7 m, wzmocniony zasiekami z drutu kolczastego i wyposażony w elektroniczny system dozoru (fot. REUTERS/Ronen Zvulun)

– Izrael nie podpisze paktu ONZ o migracji – poinformował we wtorek premier tego kraju Benjamin Netanjahu. – Mamy zamiar nadal chronić nasze granice przed nielegalnymi imigrantami – zapowiedział.

Izrael zawiesił porozumienie z ONZ w sprawie deportacji migrantów

Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował niespodziewanie, że postanowił czasowo zawiesić porozumienie z Organizacją Narodów Zjednoczonych w...

zobacz więcej

– Przekazałem instrukcje ministrowi spraw zagranicznych, aby nie podpisywać tego paktu – oświadczył Netanjahu w komunikacie wydanym przez jego biuro prasowe. Tel Awiw dołączył tym samym do Polski, USA, Austrii, Węgier, Czech i Bułgarii, które już wcześniej zapowiedziały, że nie będą sygnatariuszami umowy.

W Izraelu żyje obecnie ok. 40 tysięcy nielegalnych uchodźców, pochodzących głównie z Erytrei i Sudanu, którzy przybyli tam przez Egipt. W 2013 roku na całej 230-kilometrowej granicy z Egiptem Izrael wybudował mur wysoki na 5-7 m, wzmocniony zasiekami z drutu kolczastego i wyposażony w elektroniczny system dozoru.

Pakt ONZ poświęcony prawom uchodźców i migrantów (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration – GCM) to umowa, która ma pomóc w rozwiązywaniu problemu migracji, uchwalona przez ONZ przed rokiem. To pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej, ma za to upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

Oficjalne przyjęcie paktu przez kraje ONZ przewidziano na grudzień.

źródło:

Zobacz więcej