Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepszą naukową książkę historyczną

Witold Bagieński, Mariusz Bechta i Wojciech Muszyński, Andrzej Chwalba, Wojciech Königsberg, Mariusz Korzeniowski, Krzysztof Latawiec, Dariusz Tarasiuk i Jerzy Łazor zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego. Organizatorami wydarzenia byli: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

„Budujemy sieć muzeów. Supernowoczesne Muzeum Historii Polski ruszy w 2020 r.”

– Muzeum Historii Polski powinno ruszyć w 2020 r. Ekspozycja będzie podzielona chronologiczne, ale i tematycznie. Podzielona na poszczególne fazy,...

zobacz więcej

Nagrody zostały wręczone na uroczystej gali w głównej siedzibie TVP. Zgodnie z regulaminem konkursu jury przyznało nagrody w czterech kategoriach. Otrzymali je autorzy, których książki zostały wydane w języku polskim po raz pierwszy między 1 stycznia 2017 r. a 31 maja 2018 r. Konkursowi towarzyszyło także głosowanie internetowe, w ramach którego czytelnicy wybrali swoje książki historyczne roku.

W kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” jury nagrodziło pracę Witolda Bagińskiego pt. „Wywiad cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961, t. 1-2”.

Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała książka autorstwa Mariusza Bachty i Wojciecha Muszyńskiego „Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944-1956”.

W kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” zwyciężyła książka autorstwa Wojciecha Königsberga „AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej”.

Gursztyn o rzezi Woli: To było przemysłowe mordowanie ludzi

– To była największa jednorazowa zbrodnia wojenna popełniona w Europie podczas okupacji niemieckiej – powiedział w „Minęła 8” historyk i publicysta...

zobacz więcej

Po raz drugi przyznane zostały wyróżnienia w dwóch nowych kategoriach. Za „Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii polski i Polaków w XX wieku” nagrodzono książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka „Uchodźstwo polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów”.

W kategorii „Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku” jury uhonorowało książkę w opracowaniu Jerzego Łazora „Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski t. 1-2”.

Honorowe wyróżnienia przyznano książkom: „Akcja specjalna Wisła”, Jana Pisulińskiego, „Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska Niemcy był możliwy” Piotra Gursztyna oraz „To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i Bieszczadów” autorstwa Krzysztofa Potaczały.

źródło:
Zobacz więcej