RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lekarze zrekonstruowali twarz mężczyzny za pomocą implantu 3D

Pokaz najnowocześniejszego sprzętu umożliwiającego wydruk kości techniką druku trójwymiarowego w łódzkim Bionanoparku (fot. arch. PAP/Grzegorz Michałowski)

Lekarze ze Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego w Katowicach zrekonstruowali twarz mężczyzny, zniekształconą w wyniku wypadku, za pomocą specjalnie przygotowanego, złożonego implantu kości twarzy. 46-letni pacjent wraca do normalnego życia.

Kriomikroskop elektronowy wzmocni naukowców. Ma pomóc w walce o zdrowie Polaków

Przy Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS powstanie Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Zakupiony ma być tam...

zobacz więcej

Ponad 2 lata temu mężczyzna spadł z drabiny podczas pracy w ogrodzie. Doznał skomplikowanego złamania kości twarzy, złamał też obojczyk. Przeprowadzona wówczas operacja nie mogła przynieść całkowitej poprawy z powodu znacznego ubytku struktur kostnych. Zniekształcona twarz i zaburzenia widzenia uniemożliwiały mężczyźnie normalne życie.

– Bardzo uciążliwe było dla niego podwójne widzenie, będące skutkiem nierównomiernego ułożenia gałek ocznych. Nie mógł korzystać z komputera, oglądać telewizji, zrezygnował z pracy, nie mógł właściwie żyć wśród ludzi. Bardzo źle to wszystko znosił psychicznie – powiedziała we wtorek kierująca procesem leczenia prof. Iwona Niedzielska.

Jak wyjaśniła, rekonstrukcji nie można było wykonać z wykorzystaniem fragmentów kości pobranych od pacjenta, ponieważ z reguły dochodzi do resorpcji takich przeszczepów, w zakresie trudnym do przewidzenia. Stąd decyzja lekarzy o zastosowaniu implantu z polietylenu.

Po etapie starannego projektowania na podstawie tomografii komputerowej zdrowej części twarzy pacjenta wykonali go – jako jej lustrzane odbicie – specjaliści z Technoparku w Łodzi. Kolejnym etapem było wszczepienie implantu pacjentowi przez małe nacięcie.

– Pojedyncze implanty odtwarzające jedną strukturę anatomiczną nie są już w Polsce nowością, ale złożony, indywidualny implant odtwarzający równocześnie trzy ściany oczodołu, szczękę i kość jarzmową jest, według naszej wiedzy, pierwszym złożonym implantem, który wykonano w Polsce. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Pacjent odzyskał normalne widzenie, również efekt estetyczny jest zadowalający – podkreśliła prof. Niedzielska.

Szczegóły zabiegu mają być przedstawione podczas zaplanowanej na środę konferencji prasowej w Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, z udziałem zoperowanego pacjenta.

źródło:

Zobacz więcej